Başkentte vatandaşlar ‘Gaziantep Lansman Günleri’ne akış etti

Başkentte vatandaşlar ‘Gaziantep Tanıtım Günleri’ne akış etti

ANKARA – Başkentte vatandaşlar ‘Gaziantep Lansman Günleri’ etkinliğine atak etti

Ankara Gaziantepliler Derneği ve Akat Fuar gelişim birliğiyle planlı, ‘Gaziantep Lansman Günleri’ 27-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmek amacıyla, Altınpark Anfa Fuar ve Kongre Merkezinde başladı. Gaziantep’in kendine has özelliklerini ve kültürünü vatandaşlara tanıtan etkinlik, Gaziantep mutfağının misilsiz lezzetlerinden olan katmer, baklava, lahmacun ve kavrulmuş gibi birçok dernekevi lezzeti, vatandaşların beğenisine sundu. Açılan stantlar yardımıyla Ankaralılar farklı lezzetleri deneyimledi. Tanıtım günlerinde düzenlenen ‘En Aceleci Baklava Yiyecek Yarışması’ ise ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

“Baklava gayet lezzetli, yemesi de yalın kat”

Gaziantep tanıtım günlerinde yapılan baklava yarışmasını kazanan Yücel Selçuk, “Ego Gün Doğusu bölgesine bilge biriyim. O bölgede de çok defa baklava yemiştim. Gayet içimli, yemesi da çarpık çurpuk. Tavsiye ederim. 2 modül daha yerim” dedi.

“Gaziantep’i ayağımıza getirmişler, çok mutlu kaldık”

Gaziantep Lansman Günleri etkinliklerinde dörtköşe çatlak geçirdiğini ve alışveriş yaptığını rapor fail Meliha Yüksel, “Çok domuzuna bulduk. Gaziantep’i ayağımıza getirmişler, çok kıvançlı kaldık. Ürünlerini üstelik kullanıyorduk filhakika. Kıvançlı olduğum amacıyla bugün buradayım. Kurular, biberler, tatlılar, kahvemizin yanına kesme ve kuruyemiş kabil bu şekilde alışverişimizi tamamlaya çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Katladıktan sonradan içine fıstığını, kaymağını ve şekerini ekliyoruz”

Katmer tatlısının çokça tafsilatlı açılması gerektiğini anlatım eden tatlı ustası Mahmut Genç, ” Katmeri katladıktan bilahare içine fıstığını, kaymağını ve şekerini ekliyoruz. Fırına veriyoruz. Anlattığım bütün muamele 3-4 dakikalık işlemdir. Gaziantep’e özgü kılan bittabi ki fıstığıdır” ifadelerini kullandı.

Başkentte açılan Gaziantep Lansman Günleri 30 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde bitmeme edecek.

Share: