Başkan Odabaşı, ‘Başarısızlık Zirvesi’nde gençlere seslendi: “Sunu iyiyi hedefleyin”

İstanbul Deneyimsizlik Platformu’nun düzenlediği, Türkiye’nin büyük gelişim, akademi, konferans ve sivil topluluk kuruluşu liderleriyle gençleri ayrımsız araya getiren Verimsizlik Zirvesi Caddebostan Firez Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvede meşveret işleyen Kadıköy Şehremini Şerdil Abra Odabaşı, gençlere ‘en iyiyi hedefleyin’ mesajı verdi.

Üyeleri lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan İstanbul Deneyimsizlik Platformu kurulduğu günden bu yana binlerce gencin ve çocuğun hayatına yapışık projeler üretiyor ve inanlı liderlerin yetişeceği modeller yapmak, bunları uygulamak ve tesahup etmek amacı ile İstanbul Bilgisizlik ve Liderlik Derneği çatısı altında çalışmalarını sürdürüyor. Platformun değme yıl düzenlediği Başarısızlık Zirvesi bu sene 15 Teşrinievvel Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türkiye’nin şanlı hisse senedi, yüksekokul, müzakere ve sivil toplum kuruluşu liderlerini gençlerle buluşturan zirvede Kadıköy Şehremini Şerdil Yük Odabaşı bir istişare yaptı. Odabaşı konuşmasına, Bartın’bile meydana gelen eroin kazasında hayatını kaybedenlere yağmur, ailelerine başsağlığı dileyerek başladı. Odabaşı “Çıktı kazaları hayatımızdan çıkartmamız gerekiyor” dedi.

“Bu engebe hayata kuşkusuz baktığımızı gösteriyor”

Başbuğ Odabaşı, “Bartın’bile adı kaza olan amma imdi ilçe olmaktan sâdır ayrımsız beyaz zehir kazasında hayatını kaybeden herkese rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Amma bundan sonra kazaları hayatımızdan çıkartmamız gerekiyor. Bu kazalar bizim dünyaya, hayata lacerem baktığımızı gösteren belalar. Biz gelişigüzel sene canlarımızı, emekçilerimizi, dostlarımızı kaza adı altında kaybediyoruz. Umarım bu son evet” dedi.

“Yeryüzü iyiyi hedefleyin”

Odabaşı, 12 yaşındaki oğluyla bire bir diyaloğundan bahsederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ego oğluma şunu söylemiştim, yetişek hayatında 5’le dahi geçiliyor, 10’la üstelik geçiliyor, bizim dönemimizdeki öğüt notları bu şekildeydi. O dahi bana dedi kim ‘ben hep 10’la geçmeyi hedefliyorum’. Ego ne üniversiteye gideceğime, sınava giderken karar verdim. Meğerse 12 yaşındaki oğlum 2 sene geçmiş bana okuyacağı üniversitenin adını ve bölümünü söylüyor. Onun şimdiden ayrımsız hedefi var. Siyasetle ilgilendim, CHP İl Başbuğ Vekili oldum, ülke sekreteri oldum, Kadıköy Belediye Reisi oldum. Bu başarı mı? Sükse nereden baktığınıza kapalı. Oğlumunsa daha şişman hedefleri var. Sizler hedeflerinizi kucak, gelişigüzel ahit daha iyisini hedefleyin, bu azimle yaparsanız başaracağınıza inanıyorum. Yenilmek, akim atılmak elem tıpkısı öz değil; oradan alacağınız öğüt ve tecrübeyi sonraki yaşamınızda uygularsınız.”

Odabaşı konuşmasını çoluk çocuk üzere hazırladıkları tıpkısı projelerinden bahsederek bitirdi. Odabaşı, “Aynı intihap vaadim vardı; gençleri Türkiye’de olgun, dünyada kendisini akseptans ettirmiş isimlerle buluşturmak. Pandemiden periferi ertelediğimiz bu projemizin hazırlıklarına başladık. Bu projedeki hedefimiz şuydu, gençler izledikleri monitör dizilerinden haddinden fazla etkileniyorlar. Özellikle mafyatik karakterlerden. Gençler kendilerine bu isimleri yiğit olarak görüp, kat sayı alıyor. O yüzden bu projemizi hayata geçirmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Konuşmasının peşi sıra Komutan Odabaşı’na ayrımsız teşekkür plaketi verildi.

Zirvenin konuşmacıları arasında Index Umumi Heyet Başkanı Erol Bilecik, Kermen Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bacaksız Okyay, Yıldız Holding Umumi Heyet Üyesi Meram Pervin, aktör İbrahim Akıllıca, Ekonomist Akademisyen Prof. Dr. Zekâ Akçiğit ve İstanbul Cahillik Platformu Başkanı Tabiat Birey Coşar düzlük aldı. Konuşmacılar gençlere sabah yeli olması için onlarla kişi himmet hayatlarındaki başarılı ve başarısızlık hikayelerini paylaştı.

İstanbul Toyluk Platformu eliyle düzenlenen ve katılımın temsili 5 TL olduğu zirveden elde edilen sağlık ile Antalya Elmalı Içeri Köyü İlkokulu’na Oyuncak Kütüphanesi kuruldu ve açılışı zirveyle eşzamanlı namına engin bağlantıyla gerçekleşti. – İSTANBUL

Share: