Ana sütü bebeğin gelişimine katkı sağlıyor

Medicana Sivas Hastanesi Jinekoloji ve Mevlit Uzmanı Bulunmaz Cömert, annenin bebeğini emzirmesinin, bebeğin gelişiminde sunma oylumlu etken olduğu kadar annenin sağlığı açısından bile berenarı balaban olduğunu belirtti.

Cömert, yaptığı kayıtlı açıklamada, emzirmenin ana ile çağa arasında hususi tıpkı bağın kurulmasına havari olduğunu aktardı.

Emzirirken kalan oksitosin hormonu düzeyinin asıl arasında balaban fizyolojik değişimler sağlayarak esas ile bebeğin ortada etkileşim sağladığına değinen Kardeş, “Emziren annelerde karşılaşabileceği rastgele strese alın gelişen karşılık daha yumuşatılmış şekilde oluşur. Emziren annenin serum kortizol, adrenalin düzeyi emzirmeyen annelere bakarak manidar tıpkısı düşüş gösterir. Bu durum annenin emzirme döneminde psikolojik adına rahatlamasını sağlar.” ifadelerini kullandı.

Emzirmenin annenin sağlığını koruduğunu vurgulayan Kardeş, şunları kaydetti:

“Meme, acıma, yumurtalık kanseri ve mızrap erimesi riskini düşürür. Emzirme sürecindeki bağan ostorojen seviyesi meme kanseri riskini azaltır. Yapılan araştırmalar 30 yaşından evvel tevellüt fail ve benzeri yıl evet de daha aşkın süreyle emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde kategorik tıpkısı tenakus olduğunu göstermektedir. Uyumlu emziren benzeri karı gebelikten 10 hafta korunabilir, emzirmeyen annelerde doğumdan şeş hafta bilahare hamilelik oluşabilir. Emzirmek annenin doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırır. Emzirmeyle birlikte salınan oksitosin hormonu asıl rahminin kasılmalarını artırarak veladet fail annenin kanamasını azaltır. Emziren anneler üstelik nezif henüz birkaç olduğundan mufassal dönemde kansızlığa sadık halsizlik hafakan ve tez yorulma kabil şikayetler henüz az görülür.”

Cömert, emziren annelerin mevlit sonrası daha gösterişsiz kilogram verdiğini dahi belirterek, “Emzirme annenin günce erke gereksinimini kısaca 500 ısın artırır, bu mütezayit kalori ihtiyacının benzeri kısmı annenin yediklerinden karşılanırken bire bir kısmı gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu de annenin hamilelik sırasında aldıkları fazla kiloların kaybına kat vesile.” açıklamasında bulundu.

Share: