Bartın haberi! KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Adap, Bartın’da madendeki patlamaya ilişkin konuştu Açıklaması

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Mukavim Yol Yordam, Bartın’üstelik madendeki patlamaya ilgili ilişkin, ” Türkiye’de olduğu üzere Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bile bugün balaban aynı matem ve tartı havası oluştu.” dedi.

Töre ile beraberindekiler, Şanlıurfa Martir Aileleri Yardımlaşma ve Tesanüt Derneği’ni konuşma etti, başkan Gazi Mehmet Çetin’dan icraat hakkında hikmet aldı.

Şehit ve gazileri ile benzeri araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Adap, geri akşam Bartın’dahi maden ocağında meydana mevrut patlamayı hatırlatarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara dahi geçmiş olsun dileğinde bulundu. Patlamada hayatını kaybedenlerin martir olduğunu tamlayan Adap, şöyle konuştu:

“Bartın’üstelik meydana gelen görüngü, bütün milletimizi ve dikçe üzmüştür. Beyaz Zehir kazaları ve depremler maatteessüf milletimizin kaderi olmamalıdır. Hem depreme alın hem üstelik bu kabil çap beyaz zehir arama kazılarında elan tetik olmamız gerekiyor. Onlar birlikte şehittir, ilçe şehididir, iş başında çoluk çocuklarına himmet parası çalmak isterken hakeza bir kaza sonucu hayatlarını kaybetmişler. Cenab-ı Allah’tan yağmur diliyorum. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti aktif aynı ülkedir kategorik ailelerine eş çıkarak arkalama edecektir. Milletimizin dayanışmasıyla bu tür acılarımızın sarılması henüz suratlı olacaktır. Türkiye’üstelik olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de zaman şişman bire bir yas ve sıkıntı havası oluştu.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mücadelesini anlatan Töre, şunları kaydetti:

“Anavatan Türkiye’nin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ sözleri dünyaya mum yaymaktadır zira görüyoruz güvenlik konseyinde yuvalanmış yayılımcı kâh ülkeler kendilerini asayiş konseyi koymuşlar ama bu düzenlilik konseyi üyeleri bir zamanlar gelip o Urfa, Antep ve Maraş’ı işgal etmişler. Bizler kabile yazarak bu emperyalist güçlere karşı mücadele etmişiz. Akarsu uyur antagonist uyumaz. Bu nedenle bu kez bizi içerden çökertmeye çalışıyorlar. Kendilerini karşımıza direkt çıkamayınca bu kez içimizde birtakım yıldırı örgütlerini besleyerek Türk milletini içerden bölmeye çalışıyorlar. Türk milleti jandarma olacak. Milli bağlantı ve beraberliğimiz daim olacaktır.”

Konuşmanın peşi sıra Toplum Örgütü Başkanı Güç, Adap’ye bağış taktim etti.

Etkinliğe Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan Balığı, Eş ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şanlıurfa Büro Başkanı Hasan Arslan ve martir yakınları ve gaziler katıldı.

Share: