AKIBET DAKİKA HABERİ: Ten ve Benzin Kurumu’ndan kuzu eti fiyatında yüzde 25 iskonto

AKIBET DAKİKA HABERİ: Et ve Benzen Kurumu yarından itibaren kuzu eti fiyatlarında yüzde 25’lik indirim yapacak. İndirim sonrasında kuzu pirzola fiyatı 181,50 liradan 137 liraya gerileyecek.

Serencam dakika haberi! 

Deri ve Benzen Kurumu, et fiyatlarında indirime gidiyor.

Rum Ajansı (AA) Yayımcı Masası’nda soruları yanıtlayan Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci “Et ve Benzin Kurumu kendisine kuzu eti fiyatıyla ilişkin yüzde 25’lik ayrımsız tenzilat yapacağız” dedi.

YARINDAN İTİBAREN GEÇERLİ

Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) yapılan açıklamada tenzilatlı satışların yarından itibaren başlayacak.

Açıklamada şu ifadelere kayran verildi: “ESK, üreticiden koyun kuzu alımlarını arttırarak fiyatlarda istikrarı korumayı hedefliyor. ESK, kuzu etinde dönemsel yeryüzü fazlalığından kaynaklanan eşit dengesizliklerinin önüne artırmak amacıyla domestik üreticiden aldığı küçükbaş hayvanı bir taraftan tüketiciye iskontolu fiyata ulaştırırken özge yandan kuzu karkas namına ihraç ederek üreticinin emeğine sahip çıkmayı hedefliyor. İhracat faal kendisine değil karkas olarak gerçekleştirilecek. Kuzu karkas ihracatı ile küçükbaş hitit yan ürünleri olan deri, sakatat ve hayvani yağlar talih ekonomisine kazandırılmış olacak.”

İndirim sorası gövde kuzu 129,75 liradan 98 liraya, kuzu kotlet 181,50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114,50 liradan 86 liraya satılacak.

İŞTE YENİ FİYATLAR

Share: