‘Gaz sancısı’ çekici Avrupa’da kömür tüketimi artıyor

Rusya’nın doğalgaz arzını kesmeye başlamasıyla gaz tüketimlerini düşürmeyi planlayan Avrupa Birliği ülkelerinde kömür tüketiminin bu yıl yüzdelik 7 artması bekleniyor. Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa ve İtalya kömür santrallerini faaliyete geçiriyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında uygulamaya başladığı yaptırımların cesim kısmı Zalim enerji sektörünü hedef aldı.

Bu kapsamda, Rusya’dan Avrupa’ya deniz vasıtasıyla petrol ithalatı yasağının yıl sonuna büyüklüğünde devreye girmesi planlanıyor. Mavera yandan yaptırımlar, Rusya’dan kömür ve ayrıksı dinsiz müstehase yakıtların satın alınmasını de kapsıyor. AB’nin kömür yaptırımının 10 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kömür ithalatının iri çoğunluğunu Rusya’dan gerçekleştiren AKARSU ülkeleri, yasağın başlaması öncesinde gerekli önlemleri almaya çalışıyor.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin sonuç açıklayan verilerine göre, DENIZ’nin maden kömürü ithalatının yüzdelik 55,6’sı Rusya’dan yapılıyor. Rusya’yı yüzde 17,2 ile ESIR ve yüzdelik 15,3 ile Avustralya izleme ediyor. Kolombiya, Güney Afrika, Endonezya ve Kanada ise özge mehabetli tedarikçiler beyninde kayran alıyor.

Elektrik ve ısınmada mergup termal kömürde DENIZ’nin Rusya’dan yaptığı ithalat yüzdelik 70 seviyesinde bulunuyor. Demir ve çelik üretiminde geçer metalurjik kömürde de AKARSU’nin Rusya’dan ithalatı yüzde 30 olarak hesaplanıyor.

Özellikle Avrupa’nın sel ekonomisi Almanya ile Polonya’nın Rus termal kömürüne bağımlılıklarının yüksek olması özen çekiyor.

Almanya’nın Rusya’dan termal ve metalurjik kömür ithalatı 14,3 milyon titrem, Polonya’nın ise 9,5 milyon titrem kendisine biliniyor. Almanya, termal kömür ithalatının yüzde 67’sini, Polonya ise yüzdelik 80,7’sini Rusya’dan gerçekleştiriyor.

KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ ARTIYOR

SU, abuhava değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında sonuç yıllarda kömürden faaliyet üretimini kısmaya çalışsa bile sabık yıl salgın sonrası talepte yaşanan çoğalma ve gaz namına kömürün henüz fazla kullanılmasıyla kömürden faaliyet üretimi yükselişe geçti.

Avrupa Hayatiyet Görünümü raporuna göre, kömürün SU’nin güzeşte yılki canlılık üretimindeki payı yüzdelik 15’e tırmandı. söz konusu oranın bu yıl daha dahi artması bekleniyor.

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatında kesintiye gitmesi, dokuz canlı haddinden fazla AB üyesi ülkenin cümbüş üretimi üzere doğalgaz namına elan aşkın kömür kullanılmasına defa açıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, geçen sene yüzdelik 6 artan global kömür tüketimi bu yıl yüzde 0,7 terfian 8 bilyon tonu bulacak. Böylece dünyanın kömür tüketimi son 10 yılın en faziletli seviyelerine ulaşacak.

KEZ ülkelerinin kömür tüketiminin ise bu yıl yüzde 7 artım göstermesi öngörülüyor.

KEZ’üstelik kömür tüketimindeki çoğalma, savaşın peşi sıra yeryüzü sıkıntısı yaşanan gazın hesabına kömürün anbean henüz çok kullanılmasından ve elektrik üretiminde talep artışından kaynaklanıyor. Şita aylarında belkili ayrımsız erke krizine tedarik fail Avrupa ülkeleri kömüre daha aşkın yöneliyor.

Ülkedeki tamam kömür santrallerini 2030’a kadar kapatmayı planlayan Almanya’nın Iktisat ve İklimi Himaye Bakanı Robert Habeck haziranda yaptığı açıklamada, ati dönemde kömür santrallerinin henüz çok kullanılması gerekeceğini duyurmuştu.

Rusya’nın Yıldız Akım’dan doğal gaz akışını yüzde 20 seviyesine kadar düşürmesiyle harekete güzeşte Almanya, kışa tedarik için toplam 21 kömür santralini yeniden açmaya yahut kapatması planlananların faaliyetini uzatmaya karar verdi. Bu çerçevede devlet, bu ayın başında Mehrum Kömür Santrali’ni faaliyete geçirdi.

Avusturya hükümeti üstelik beklenir bir enerji krizini engelletmek için işsiz durumda mevcut ayrımsız kömür santralini yeniden kullanıma açacağını açıkladı.

Hollanda’dahi kömür santrallerinin yer aşkın yüzdelik 35 kapasitede çalışmasını müstelzim yasalarını 2024’e kadar kaldırdı.

Fransa ve İtalya dahi sakat ısıl santrallerini açma plan ve hazırlıkları yapıyor.

KÖMÜR FİYATLARI TIRMANIŞTA

Bununla gelişigüzel, kömüre talebin artması bu ürünün fiyatlarını birlikte tırmandırıyor.

Geçen yıl bu dönemde 110 euro civarında seyreden kömürün ton fiyatı zaman itibarıyla kısaca 350 euro seviyesinde işlem görüyor. Kömür fiyatları 2020 yılının bire bir döneminde ise 40 euro seviyesinde bulunuyordu.

Kömür fiyatları geçen yıla kıyasla 2 kattan çok, 2 yıl öncesine göre ise 8 hatim çoğalma gösterdi.

Share: