Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Çakal Armudu’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 dönem sürecek etkinliklerin açılışında konuşan Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin azamet erkanının neredeyse tamamını Ahlat’ta konuk edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı zımnında düzenlenen etkinlikler, Türkiye’nin sunma balaban ikinci millet bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin arkası sıra konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne büyüklüğünde bu toprakların vatan olmasında emeği sabık bütün şehitleri yağmur ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin familya sahipliğinde Fethin 951’nci sene dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin çap erkanının az daha tamamını Çakal Armudu’ta misafir edeceğiz. Yer Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 sene geçmiş bu toprakları nalça sesleriyle inleten Alparslan’ın ve kıymetli yiğitlerinin huzurundayız. Bundan tamlık çağ ilk bu toprakları bizlere mezar eylemek isteyenleri yurttan atan yiğit Atatürk’ün ve kahraman ordularının huzurundayız. Haddinden Fazla nadir aynı mekandayız. Tanrı burayı bizlere güçlükle kılan, onu esirgeyici ve hala korumaya devam eden kahraman şehitlerimize yağmur etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere aynı talimatı oldu. ‘Bitlis’i bayrı, ata yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i reel kimliğine ulaştırıp kül ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Çakal Armudu ile gelişigüzel Türkiye’ye bağış edeceğiz” dedi.

Çakal Armudu Kaymakamı Fikret Elem ise fethin 951’nci sene dönümünü tesit etmek üzere Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının balaban fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Sultan Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur ve minnetle özge ediyorum” diye konuştu.

“Bu topraklar gösterişsiz yurdumuz olmadı” diyen Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Seçkin Çoban birlikte şöyle konuştu:

“Çok zahmetli süreçlerden geçtik. Dün ve bugün bu topraklara göz dikenler benzeri zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine ayn diktiler. Amma milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana büyüklüğünde yem etmedi. Zaman de burada gelişigüzel çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin maltalık bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Biz biriz, yegâne ülkeyiz, bir tane milletiz, Hilal-i İslam’ın birlikte miftahıyız. Bu yürekle cereyan ediyoruz. Bura ve Malazgirt’te biz işe önceden aslında batıya, cümle dünyaya o sesi veriyoruz. Bu ulus hiçbir surette size bu coğrafyayı az edeceğiniz ayrımsız imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Tanrı’ın izniyle elden 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki umum mazlumların sesi olacağız ve bu millete zarar verdirmeyeceğiz. Batı’nın bilcümle enstrümanları devreye girse gine tığ engel verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların peşi sıra Vali Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları bir tane bir tane gezdi. Etkinlikler, el oyunları gösterileri, okçuluk, süvari okçuluk, cirit kadar oyunlarla bitmeme edecek.

Çarho bölgesinde nesir edilen Türkiye’nin ikinci büyük millet bahçesi ve 1071 Padişah Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Cingöz Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Güven Müdürü Büyüklük Özcan, Çakal Armudu Kaymakamı Fikret Kötü, Yabani Armut Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, ilbay yardımcıları, kaymakamlar, uray başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: