“Zorunlu kış lastiği” denetimi yapıldı

Sivas’ta, şehirler arası denge ve yolcu haiz ticari araçlarda kış lastiği geçici zorunluluğu uygulamasının başlaması zımnında gidiş geliş ekiplerince teftiş gerçekleştirildi.

Sivas- Ankara esmer yolundaki Mıntıka Gidiş Geliş Fal Bölüm Müdürlüğü karşısında ve Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yapılan denetimlerde, trafik ekipleri araçların lastik diş derinliklerini ve şita ayları üzere üretildiklerini tamlayan logolara (M+S) eş olup olmadıklarını taharri etti.

Uygulamada seçkin olumsuzlukla karşılaşmayan ekipler, inanma kemeri denetimi de yaptı.

Toprak Trafik Bakı Şube Müdürü Recep Köse, açıklamasında, yük ve bulaşan taşımacılığı yapanlar dışında mütezayit özel araçlarda üstelik itici kış şartlarında karlı ve buzlu zeminlerde tutunmayı sağlayıcı, frenlemelerde kaymayı, savrulmayı ve hakimiyet kaybını kırıcı kış lastiği kullanılmasının mehabetli olduğunu vurguladı.

Trafik Tescil Denetleme Idarehane Müdürü Tunay Başarık bile trafiğin sakıncasız seyredebilmesi ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için ticari vesait haricindeki farklı araçlara bile kış lastiği takılmasını önerdi.

Share: