Van, Bitlis, Hakkari ve Muş’ta 1102 iskân biriminin yolu kar dolayısıyla kapandı

Van, Bitlis, Hakkari ve Muş’ta ters gelgel koşulları nedeniyle 1102 yerleşme birimine erişim sağlanamıyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, huysuz çekicilik koşulları sonucu site genelinde 214 mahalle ve mezraya ulaşılamıyor.

Karla savaş ekipleri, yolların açılması için faaliyet yürütüyor.

Van-Bahçesaray yolu, çığ tehlikesine karşı geçişlere mecbur tutuluyor.

Hakkari

Hakkari İl Hususi İdaresi Nöbet ve Erişim Müdürlüğünden alınan bilgiye bakarak, kar ve tipi nedeniyle site genelinde 63 köy ve 178 mezranın yolu kapandı.

Karla savaşım ekipleri, yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye ekipleri çarşı merkezinde kar temizleme, küreme ve tuzlama çalışması yapıyor.

Bitlis

Bitlis’te etkisini sürdüren kardan çevre 300 yerleşme yerine muvasala sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresi Öğün ve Erişim Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, vatandaşların gravite yaşamaması amacıyla karye yollarının ulaşıma açılması için karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Tek bükülmüş evler ile arabaların karla kaplandığı kentte, belediye ve Karayolları ekipleri kar temizleme ve tuzlama çalışması yürüttü.

Vatandaşlar dahi araçlarının üstünde ve iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi.

Muş

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kentte aktif olan kar dolayısıyla 347 köy yolunun kapandığını belirtti.

İl Özel İdaresi Nöbet ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne tutkun karla savaş ekipleri, karla ciltli köy yollarını fora etmek üzere çabalama gösteriyor.

Kepçe operatörü Haysiyet Aykut, “Yeryüzü şişman derdimiz yolu açıp vatandaşlara ulaşımı sağlamaktır. Kol kendisine görevimizin başındayız.” dedi

Belediye ekipleri birlikte site merkezindeki yaya kaldırımı, cadde ve sokaklarda karla savaş çalışması başlattı.

Yoğun kar nedeniyle beyaza bürünen kentte vatandaşlar araçların üzerinde, hisse senedi yeri ve evlerinin önünde biriken karları temizledi.

Kentte 1800 rakımdaki Yukarıyongalı köyündeki biricik kıvrım ev ve ahırlar kar altında kaldı, karye sakinleri, ahır ve evlerinin önündeki karları bata çıka temizledi.

Köy sakinlerinden Eyüp Kanun Maddesi, gazetecilere, evlerin yağışla birlikte karaca gömüldüğünü söyledi.

Köyün erdemli rakımda olması zımnında yoğun kar aldığını belirten Hikâyecik, “Karye zarfında hareket makinesinin giremediği yolları kişi imkanlarımızla açıyoruz. Aile, dam, vasıta ve hayvanat için biriktirdiğimiz yemler kar altında kaldı. Hayvanlarımızı besleyebilmek amacıyla kardan tüneller açarak onlara yemleme taşıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: