Tedarik zinciri krizi sona mı eriyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Tedarik zinciri sorunları, erdemli enflasyonun bildirme büyük katalizörlerinden biri namına akseptans ediliyor. Pandemiyle başlayan zorluklar, pandemi sonrası yüz değiştirse üstelik devam ediyor. Başta işletmeler gelmek üzere tekmil tüketicileri etkisi altına düz bu zorlu proses, yerleşik tedarik zinciri yapısının baştan sorgulanmasının önünü açabilir.

Columbia Üniversitesi’nde Ülfet Profesörü olan Kathryn Judge de Fortune’üstelik yayınlanan yazısında kâin hazırlık zinciri yapısının karmaşıklığına ilgi çekiyor. Bu yapının sürdürülebilir olmadığını tamlayan Judge, gücük vadeli çözümlerin yıpranmamış şoklara okuntu nüfuz etmek anlamına geldiğine ilgi çekiyor.

Enflasyonu tetikledi

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, tıpkısı süredir, tedbir zinciri krizinin sunu görünür işaretleri, insanların yıpranmamış bir hamil için uzun süre beklemek zorunda kalmasıydı. Bugün, tedarik zinciri sorunları tıbbi testlere, bebek mamalarına ve dünyanın kâh bölgelerinde gıdaya birlikte erişimin önünde duruyor.

Tedarik zincirindeki güçlük, ABD’nin son 40 yılda yaşadığı arz faziletkâr enflasyona da katkıda bulundu. Tedarik zincirlerinin geçenlerde kendilerini iyileştireceğine dayalı kusurlu inanç, FED’in enflasyonla uğraş çabalarında eğrinin bilcümle gerisinde kalmasına hastalık oldu. Demin herkes bu sıkıntıyı derinden hissediyor ve bazıları türkçesi üzücü çekiyor.

Hazırlık zincirindeki güçlük, ABD’nin serencam 40 yılda yaşadığı yeryüzü faziletli enflasyona da katkıda bulundu.

Krizin konusunda ateş bandıyla gitmemeli

amma velakin, krizler konusunda yara bandı ile gitmek ve cins olan sunma gelişmemiş sürede ‘normale’ dönme arzusu, sorunu daha da kötüleştirebilir ve uzun vadede henüz fazla hasara neden olanaklı. Hangi pandeminin ne bile Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin şu anda yaşanan sorunların ana nedeni olmadığı unutulmamalı. Aksine, bu şoklar, tedarik zincirlerimizin karmaşıklığı zımnında on yıllardır meydana mevrut temel zayıflıkları ortaya çıkardı. 2019’a gabi deveran umuduyla hazırlık zincirlerini yöneltmek, şirketler, siyasa yapıcılar veya cemiyet için ayrımsız muvaffakiyet sayılmamalı.

Kovid kaynaklı hastaların tedavileri ertelendi

Kalp hastalığı, amansız hastalık ve başka rahatsızlıkları canlandırma ve tedavi etmek üzere geçer tıbbi sıvıların serencam zamanlardaki kıtlığı sorunun büyüklüğünü ve ciddiyetini gösteriyor. Bu süreçte maliyetleri en örgen düşürmek için birçok sayrılarevi bu sıvıların temini yerine biricik tıpkı tedarikçiye bağımlı arkaç geldi ancak bu güvenin onları pekâlâ savunmasız bıraktığını anlayamadılar. Son kendisine, Kovid-19 dalgası, GE Healthcare‘in Şanghay fabrikasının kapanmasına neden olduğunda, KÖLE genelindeki hastaneler güdük sürede kıtlıkla yüz yüze kaldı. Kişi müşterilerine ve hastalarına hizmet verememekten endişe duyan başka üreticiler ve hastaneler ürünleri paylaşmayı reddetti. Hastaneler ve doktorlar kıtlığın hangi kadar süreceğini anlamaya çalışırken talih genelinde hastaların tedavileri ertelendi.

Yonga krizi büyük zarara bozukluk oldu

Benzer şekilde otomobil üreticileri de pandeminin başlangıcında nısıf nâkil siparişlerini azaltarak akıllıcasına şeyi yaptıklarını düşündüler. Belirsizlik karşısında maliyetleri kesmek, karlılıkları garantiye kabul etmek üzere sakınımlı ayrımsız hareket kabil görünüyordu. Fakat, maliyetlerini düşürürken tabi oldukları tedarikçilerin gelirlerini birlikte engellediler. Bu durum ilişkilere kötülük verdi ve araba üreticilerinin ihtiyaç duyduğu yarı iletkenlerin üretimini güzelce düşürdü. Yaşananlar 2021 yılında 210 bilyon dolara para oldu. Bu miktar, tasarruf ettikleri miktarlardan haddinden fazla daha çok tıpkısı miktara fiyat geliyor. Araçların kıtlığı, o yıl enflasyonun kırıcı şekilde yükselmesine üstelik önemli tıpkısı katkıda bulundu.

Gücük vadecilik eskimemiş benzeri molekül değil, ancak bir ortaklık günümüzün iç içe önceki, küreselleşmiş hazırlık zincirlerinin yarattığı türden ağdalı tıpkı ekosisteme gömüldüğünde sonuçlar büyüyebiliyor.

Kısa vadeli bakış kötülük veriyor

Güdük vadecilik bakir tıpkısı öz değil, ancak benzeri müşareket günümüzün bağırsak içe önceki, küreselleşmiş hazırlık zincirlerinin yarattığı türden karmaşık bir ekosisteme gömüldüğünde sonuçlar büyüyebiliyor.

Bu sistemlerin karmaşıklığı, çoğu üreticinin maruz kaldığı risklerin sadece benzeri kısmını anladığı anlamına geliyor. Örneğin, araba üreticileri nısıf iletkenlerde kesintiye gittiklerinde, birçok kişi üreticilerin üretimi hangi kadar acul ölçeklendireceklerini ve zımnında aldıkları riskin büyüklüğünü ayırt edemedi.

Bu karmaşıklık aynı zamanda şirketlerin kesintileri genişlik örgen indirgemek ve hasarı minimuma dökmek için gelişigüzel iş yeteneğini bile sınırlıyor. Söz Gelişi, Şanghay tesisi, kapandıktan sonraki birkaç hafta içre tıbbi sıvı üretimini şanlı ölçüde artırmayı başardı, bu nedenle hep sunu o büyüklüğünde şişman aynı darbe almadı. Fakat sistemin karmaşıklığı ve seçme hastanenin, ayrıca düzenleyicilerin dahi sistemi yalnızca bölümsel namına algıladıkları gerçeği zımnında, kimesne dolaşıma girecek kadar stok olduğunu bilmiyor ve tedarikçilerine güvenmiyordu. Bu, sorunu henüz üstelik kötüleştiren mahdut stoklama ve gayrı panik tepkilerine bile katkıda bulundu.

Anahtar girdileri ansız aşkın yerden ve şirketten uydurmak, biricik tıpkı tedarikçiyle ilgilendiren sorunların ortaya çıkması durumunda riski azaltabilir, fakat benzeri zamanda umumi sistemi haddinden fazla elan ağdalanmış arkaç getirecektir.

İyi oruçlu çözümler işleri daha de kötüleştirebilir

Tedbir zinciri zayıflıklarını ele ahiz çabalarının çoğu şu balaban resmi gözden kaçırıyor: Ağdalanmış tedbir zincirleri ve eksik bilgiler pekâlâ kullanılmamış kırılganlık kaynakları üretiyor? Serencam yerine, mebzul oruçlu ‘çözümler’ işleri elan birlikte kötüleştirebilir.

Söz Gelişi, birçok iştirak imdi hazırlık zincirlerindeki zayıflıkları bu zincirleri bazen ağlara dönüştürerek gidermeye çalışıyor. Açacak girdileri fücceten çok yerden ve şirketten seçmek, tek benzeri tedarikçiyle ilişik sorunların ortaya çıkması yerinde riski azaltabilir, ancak tıpkı zamanda umumi sistemi çok elan karmaşık hale getirecektir. Sorunları henüz dahi ağdalanmış arkaç tebliğ etmek, yalnızca şirketlerin yahut siyaset yapıcıların asayiş açıklarını eskiden tayin etmesini zorlaştıran belirsizliği ve çözümsüzlüğü artıracaktır.

Çoklu üs kullanımı stabil hal olamaz

Çoklu temel kullanımı benzeri zamanda hazırlık zinciri süresince ilişkileri zayıflatabilir ve lüzumlu pandemi, ister benzeri doğal kıran yahut ayrımsız savaş olsun, yıpranmamış tıpkısı şok karşısında alelumum kesintileri en aza indirmenin anahtarı olan işbirliğine ulaşmayı üstelik elan ağırlık arkaç getirebilir. Çoklu töz kullanımı, umum tedarikçileri benzeri anda etkileyen şoklara cebin koruma sağlamaz. Sunu kıytırık uygulanabilen eğreti çözümler ortada en doğru ve detaylı vadeli çözümün parçası olabilecek bire bir ara yöntem olsa bile, çoklu esas kullanımının işleri henüz dahi kötüleştirebileceği unutulmamalıdır.

Sonuç beş altı yıldan bire bir özdek öğrendiysek, o birlikte beklenmeyen şeylerin olabileceği ve canımızı yakabileceğidir. Kâin sistemin karmaşıklığını ve karmaşıklığın bulunan zorluklara kuşkusuz katkıda bulunduğunu almak, ayrımsız ahir şoka karşı sığınmak için gereken envestisman türünü ve risk yönetimi stratejilerini belirlemede evvel ve yer akıllıca etap olacaktır.

Scholz: Toptan tedarik zincirlerine bağımlılık balaban risk

 

Alman perakendecilerin hazırlık sorunları ayrımsız yıl daha sürecek

 

‘Tedarik krizi’ ile fırlayan fiyatlar neden vurdumduymaz dönmüyor?

 

 

Share: