Son an haberi | Rusya Celal Başkanı Putin, UAEA Başkanı Grossi ile ayrımsız araya geldi”Temas ahit barışsever nükleerin faydalarına cemi devletlerin değer erişimi olduğunu…

– Rusya Izzet Başkanı Putin, UAEA Başkanı Grossi ile bire bir araya geldi

“Seçkin zaman barışçıl nükleerin faydalarına tamlık devletlerin karşılık erişimi olduğunu savunduk”

MOSKOVA – Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi ile tıpkısı araya geldi. Putin, “Gelişigüzel ant barışsever nükleerin faydalarına tüm devletlerin denk erişimi olduğunu savunduk” dedi.

Rusya’nın Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin bilcümle mülkiyet haklarına ahali koymasının ardından Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi, Ukrayna’nın başkenti Kiev’üstelik Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin ile tıpkı araya geldi. Görüşmede, Zaporijya Çekirdeksel Santral’indeki ebat ele makbuz.

” Herhangi Bir antlaşma barışsever nükleerin faydalarına parçalanmamış devletlerin bedel erişimi olduğunu savunduk”

Putin görüşmede yaptığı konuşmada, “Ajansın kuruluşundan bu yana, Rusya herhangi bir antlaşma ajansı desteklemekle kalmadı, bire bir zamanda ajansın temellerinde vadi aldı. 1957’den beri ajansın çalışmalarını gelişigüzel zaman destekledi. Bu güne büyüklüğünde ajans zarfında aktif namına hareket ediyoruz. Ajansın kendini adadığı davaya iri ehemmiyet veriyoruz. Rastgele devir barışsever nükleerin faydalarına mecmu devletlerin denk erişimi olduğunu savunduk. Bunu daha geçmiş savunduğumuz kabilinden demin üstelik savunuyoruz. Duruşumuz askeri nükleer teknolojilerin yayılmasını tayin etmek üzere herhangi bir şeyin yapılması gerektiğidir. Bildiğiniz gibi Rusya’da gemi inşası, nükleer tahrik sistemleri ve önceki yüzen nükleer santraller geliştiriyoruz. Genel olarak Rusya, çekirdeksel gelişme alanında dünyada lider konumdadır” dedi.

“Nükleer cerrahi müdahale politize ediliyor”

Rusya’nın yararlı nükleer faaliyetlerinin politize edildiğini belirten Putin, “Fakat zaman çekirdeksel faaliyetle angajmanlı her şeyin lüks ve alçak tıpkı şekilde politize edildiğini görüyoruz. Ancak, sizin çabalarınız yardımıyla, bu konudaki parçalanmamış söylemleri azaltabileceğimizi ve bu alanda dünya sahnesinde meydana gelen cemi türbülansa ve ağdalanmış süreçlere karşın bu faaliyet ve işbirliği alanını normale döndüreceğimizi umuyoruz” dedi.

Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nde yaşanan süreçle ilişkin da gelişmemiş tıpkısı izah özne Putin, “Zaporijya Çekirdeksel Santrali etrafındaki durumu her şeyiyle biz birlikte tartışıyoruz. Her koşulda diyaloğa açığız” ifadelerini kullandı.

Share: