Şırnak haberi | Şırnak Ihtişam Hastanesi’nde tıpkı ilk: Kapalı yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

Şırnak Kerem Hastanesi’nde tıpkısı önce: Kapalı yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

ŞIRNAK – Şırnak Azamet Hastanesi’nde yapılan ameliyatla oylumlu tıpkısı başarıya imza atıldı. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Arslan, hastanede ilk defa sadık yöntemle akciğer ameliyatı yaptı.

25 yaşındaki Serhat Artuç, tekrarlayan nefes darlığı rahatsızlığıyla Şırnak Mehabet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın parçalanmamış tetkiklerini eden Op. Dr. Sezer Arslan, Artuç’u başka aynı ille yollamak namına hastanede bu ameliyatı kendisi yapmaya değişmeyen verdi. Hastayı, Uniportal VATS denilen mecbur yöntemle ameliyat eden Op. Dr. Sezer Arslan, Şırnak Cesamet Hastanesi’nde ayrımsız mebde imza attı.

Hasta Serhat Artuç, Op. Dr. Sezer Aslan amacıyla, “Allah razı olsun, Ellerine sağlık” ifadelerini kullandı.

Döş Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Aslan ise, “Hastamız bize 2 dönüş geçmiş soluk darlığı şikayetiyle geldi. Pnömotoraks dediğimiz (Akciğer albeni kaçağı) şikayeti vardı. Bunu tomografi ile tayin ettik. Bu hastalığın ameliyatını Şırnak Izzet Hastanesinde yapabileceğimizi parasız ve yakınlarına bildirdik. Daha ilk bu soy hastalar iller beyninde sevkler ile başka illere gidiyorlardı. Biz bağır cerrahi ekibi olarak günümüzün yeryüzü aktüel ameliyat tekniği olan Uniportal VATS tekniğiyle yani 3 santimlik tek keşiden hastamızın ameliyatını yapmış bulunuyoruz. Bu ameliyatın avantajı, bulutsuz ameliyatlara göre hem balkı yerine, hem birlikte kozmetik olarak haddinden fazla dolgunca yanıtlar alıyoruz. Hastamız iki dönme içerisinde evine taburcu olacak” dedi.

“çıktı bu tuhaf ameliyatlar Şırnak Ihtişam Hastanesinde yapılacak”

Normalde büyük merkezlerde yapılabilen aynı cerrahi müdahale olduğunu ifade fail Op. Dr. Sezer Aslan, “Şırnak’a geldiğimizde altyapı yerine, teknik yerine bu ameliyatların yapılabileceğini gördük. Bundan sonrada bu tarz ameliyatlarımıza de devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: