Siirt’te ansız şehirleşince sobalar elde kaldı

Siirt’te oluşan antipatik havalara karşın soba satışlarında cıvıltı yaşanmadı. Dümbelek şehirleşince soba satışları durma noktasına geldi.

Siirt Bakırcılar Çarşısı’nda faaliyet gösteren sobacılar, katıksız gazın yaygınlaşmasıyla sobaya olan talebin finiş noktasına geldiğini dile getirdi.

Siirt’te detaylı bir aradan sonraları yağışların gelmesiyle işlerinin hareketleneceğini bekleyen sobacılar, bu yıl umduklarını bulamadı. Sobacı Şayan Göz, evlerde gaz kullanımının yaygınlaşması nedeniyle sobaların daha çok tercih edilmediğini rapor etti. Yıllardır babadan kalma soba imalatçılığı yapan Paha Ayn, gaz kullanımının yaygınlaşması ile alay malay soba satışlarının ağız ağıza durduğunu belirtti.

Bu sene gelişim yapamamaktan müşteki soba satıcısı Ayn, “Önceleri sıradan işlerimiz vardı, yoğunduk. Şu zaman işlerimiz durmuş, gaz işlerimizi bitirdi. Başlangıçta köylere soba yetiştiremiyorduk. Köylüler köylerden merkeze yerleşince işlerimiz düştü. Önceleri 10 kamyon satarken şimdi 2-3 kamyona indik. doğal gaz soba işlerini bitirdi, soba işleri kalmadı” dedi. – SİİRT

Share: