Rize’nin antagonist işgalinden kurtuluşunun 105’inci sene dönümü kutlandı

Rize’nin antagonist işgalinden kurtuluşunun 105’inci yıl dönümü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Valilik önünde düzenlenen törende, Vali Eksiksizlik Çeber ve Belediye Reisi Rahmi Pek, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı okundu.

Ilbay Çeber, törenin arkası sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk milletinin, ülkeyi bölüp ayırmak isteyenlere karşı seçkin ferdiyle mukaddesatı önünde destanlaşan savaşım verdiğini söyledi.

Rize halkının verdiği azametli savaş ile vatan toprakları üstünde dalgalanan kamer vazıh bayrağın ve bağımsızlığın gelişigüzel şeyin üstünde olduğunu gösterdiğini vurgulayan Çeber, “2 Mart 1918’birlikte halas meşalesini yakmıştır. Aynı yüzyıl evvel, vatanı ve milleti için, heybetli bayrağımızı ve istiklalimizi müzaheret etmek hesabına gerektiğinde gözünü kırpmadan canını veren Rize halkı, dâhilen yahut dışarıdan dirliğine, birliğine, kutsallarına halk uzatan cins düşmana cebin gururlu duruşundan tek zaman ivaz vermemiş, bu kararlılığı ve savaş ruhuyla birlikte var olmaya bitmeme etmiştir.” dedi.

Çeber, Türk milletinin gelişigüzel zorlukta olduğu kadar, asrın felaketinin yaşandığı bu günlerde birlikte birlikte vererek ilişki ve beraberlik ruhu ile zor durumdaki vatandaşların yanı sıra olduğunun altını çizerek, “Olmaya bile devam edecektir. Bizlere düşen görev, milli ve manevi değerlerimize erbap çıkarak, irtibat ve kardeşlik ortamında bölünmez bütünlüğümüzü müzaheret etmek için elimizden gelenin arz iyisini beğenmek olmalıdır.” diye konuştu.

Törene, Baro Başkanı Beklenti Giz, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, İl Kurnaz Komutanı Mümessil Miralay Ulvi Güngör, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, ÇAYKUR Umumi Müdürü Yusuf Berrak Alim, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: