Mevki genelinde sıcaklıklar 5 mertebe azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise zerrin kodlu uyarma geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak ülkemizin şimal, çöz ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve düz vadi çok bulutlu, Itidalli ve Şarki Karadeniz, Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin Ağacı, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın ibik kesimlerinin yağışlı geçeceği durum ediliyor.

DOĞU KARADENİZ VE ŞARKI ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum yağmur ve boğanak, düzlük vadi gök gürültülü bora, Şarki Karadeniz’in çöz kesimlerinin ve Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve düzlük kayran kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Maşrık Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda vadi kayran akva olması bekleniyor. Sabahleyin ve gece saatlerinde Marmara ile çöz kesimlerde birlikte vadi yer parmak ve sis hadisesi görüleceği oranlama ediliyor.

Dert, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın şimal ve batısında erte beklenen baran ve sağanağın domestik olarak sağlam olacağının durum edildiği rapor edilen açıklamada, bölgenin erdemli kesimlerinde karla tuhaf baran ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Doğu Karadeniz’in erdemli kesimlerinde esbak geceden itibaren kar yağışı canlı olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı meydan yer 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik tıpkısı güdücü dahi yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile birlikte köylerine ahit için hazırlık başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kargaşa, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri için sarı kodlu Artvin iklim Rize üzere üstelik turuncu kodlu uyarı yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, şark kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Şark Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden meydan düz kuvvetli (40-70 km/saat) kendisine esmesi bekleniyor.

Share: