Mevhum dünyaya açılan kapı gelişigüzel alanda hayatı kolaylaştırıyor

Gelişen teknolojiyle sık sık duyulmaya başlanan ve baziçe amaçlı kullanımının beraberinde sağlık, terbiye, güvenlik kabil alanlarda da öne çıkan sanal temel gözlükleri, yediden yetmişe herkese sanal dünyanın kapılarını aralıyor.

Özellikle askeri alanda faal beğenilen artırılmış nesep teknolojisinin sağladığı imkanlar, riziko ve maliyeti azaltarak verimi artırıyor.

Asker ve polislerin, yetişek, manevra kadar ameliyat sırasında kullandığı sensörler ve düşüncesiz gözlükler, yetişek alanını metrukiyet etmeden nesep bire bir işler deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Mevhum operasyona katılan Inanma Genel Müdürlüğüne kapalı Polis Güçleri Özel Harekat (PÖH) timleri, suçlularla yaşanabilecek çatışmayı sanal ortamda deneyim ediyor.

Giyilebilir teknoloji ile donanan PÖH’ler, Sanal Taktik Yetişek Merkezinde (SATEM) aldığı eğitimler yardımıyla ilgi, disiplin ve düzenlilik konularında elan şuurlu ayla geliyor.

AA muhabirine eğitimlerle ilişik bilgi veren özel harekat polisi, 3 boyutlu SATEM’in sıfırdan projelendirilerek nihai aşamaya getirildiğini ve 2019’dan itibaren hareketli şekilde kullanıldığını söyledi.

Geçmişte yaşanan olaylara şahit ergin gazi personelin deneyimlerinden elde edilen bilgiler ışığında hazırlanan senaryolar sebebiyle, eskimemiş personelin tecrübesinin arttırıldığını belirten hususi harekat polisi, “Bu yöntem, poligon, uçak, otobüs ve bir eğitimlerdeki riskleri sıfıra indirdi. Ekseriyetle meskun yer operasyonları üzere eğitim düz personel ilgi, sıkı düzen ve asayiş konularında henüz bilinçli arkaç geldi. Personel, yetişek böylecene mamul olan operasyonun esasen görüntülerini izleyerek analiz ve yorum yapma imkanı sağlamış oldu. Sistemde, bu zamana kadar 30 milyon adedin üzerinde dijital fişek kullanıldı. Fişek maliyetleri düşünüldüğünde, konuşu açıdan iri artırım sağlanmakta.” diyerek konuştu.

Hususi harekat polisi, öğrencelik sisteminde enfrastrüktür namına, beyaz perde sektöründe mergup “Motion Capture” adına bildik cereyan yakalama teknolojisinden yararlanıldığını belirterek, sistemin, Mardin, Batman, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara gibi illerdeki köken bölgeler, makro tesisler senaryolaştırılarak modellendiğini anlattı.

Arazi, bina, tayyare, rehine istirdat operasyonu, konvoya çevik, miting saldırısı kabil senaryoların, gerçek fiziksel ortamlar modellenerek eğitim programına alındığını aktaran hususi harekat polisi, hakikat sahn şartlarını ve uzak alan çatışma ortamlarının, sanal ortamda uygun deneyimlendiğini söyledi.

-“Yakında sistemin elbiseleri da gelecek”

Kullanımı herhangi bir alanda yayılan mevhum esas gözlüklerinin oyun amaçlı kullanımı bile sürüyor. Mevhum gerçek baziçe salonu işletmecisi Ferhat Istinkâf Etmek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rastgele yaştan müşterisi olduğunu, kullanıcıların gözlüğü takarak doğrudan baziçe alanının içine girdiklerini kaydetti.

Salonda şimdilik hemen gözene ve joy-sticklerin kullanıldığını tamlayan Tırsmak, “Bu joysticklere zırh, kılıç kabil aparatlar takabiliyorsunuz. Yakında sistemin elbiseleri de gelecek. Söz Gelişi silahlı bire bir baziçe oynarken size mermi geldiğinde o kurşun size fiziki yerine zarar vermese de hissedeceksiniz, başkaca çokça az ayrımsız acı duyacaksınız.” dedi.Share: