Limanlarda elleçlenen angarya ve taşımalık miktarı arttı

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, yaptığı bağlanmış açıklamada, ulaşımın seçkin alanında olduğu kabilinden denizcilik sektöründe de geleceği “kerem aklı” ile planladıklarının altını çizdi.

Denizcilik sektörüne 2053 yılına kadar 21,6 milyar dolar yatırım gerçekleştirileceğine dikkati çeken Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’mızda Gökçe Vatan’ımızın temeli, ulaşımdaki entegrasyonumuzun kilit noktası deniz yollarına hususi tıpkısı vadi ayırdık. Liman tesisi sayısını 217’den 255’e çıkaracağız. Yeşil liman uygulamalarının yaygınlaştırılarak limanlarımızda efdal oranda yenilenebilir erke kaynakları kullanılmasını sağlayacağız. Özerk gemi seferleri geliştirilecek ve limanlarda özerk sistemler ile elleçleme verimliliği artırılacak. Limanların aktarma hizmeti kapasitesi genişletilerek havza ülkelerine hizmet verebilecek çokça modlu ve bodur mesafeli deniz nakil altyapısını geliştireceğiz.”

Karaismailoğlu, orak ayı kocaoğlan denizcilik istatistiklerine değinerek, şu bilgileri paylaştı:

“Aile-temmuz döneminde üstelik limanlarımızda elleçlenen yük miktarı güzeşte yılın bire bir dönemine göre yüzdelik 6,6 artışla 319 milyon 687 bin tona çıktı.Bu yılın orak ayı ayında limanlarda elleçlenen dara miktarı sabık yılın bir ayına göre yüzdelik 6,7 artarak 46 milyon 198 bin tona ulaştı. Temmuzda limanlarda gerçekleştirilen dış satım amaçlı doldurma miktarı yüzde 3,2 artarak 12 milyon 495 bin tona, dış alım gayeli boşaltma miktarı ise yüzde 11,4 artışla 21 milyon 424 bin tona artık. Temmuzda dış ticaret taşımaları geçen yılın tıpkısı ayına bakarak yüzde 8,3 artarak 33 milyon 919 bin tona yükseldi.”

Limanlarda bahir yolu ile yapılan transit angarya taşımalarının yüzdelik 6,7 azalarak 6 milyon 233 bin tona gerilediğini belirten Karaismailoğlu, kabotajda taşınan yük miktarının ise 6 milyon 45 bin ton ile yüzde 14,4 artım gösterdiğini bildirdi. Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Arz aşkın angarya elleçlemesi mecmu 7 milyon 388 bin titrem angarya ile Kocaeli Mıntıka Liman Başkanlığı yönetimsel sınırlarında cümbüş gösteren liman tesislerinde gerçekleşti. Kocaeli Bölge Liman Başkanlığını, Aliağa Toprak Liman Başkanlığı ve Ceyhan Havza Liman Başkanlığı strateji etti. Yük cinslerine baktığımızda orak ayı ayında bire bir önceki taban bakarak yeryüzü aşkın artma gösteren denge cinsi 1 milyon 341 bin 167 tonluk artış ile briketlenmemiş taşkömürü oldu.

Bu abra cinsini sırasıyla, 931 bin 425 ton artım ile kaba petrol ve 213 bin 805 ton artım ile hurda demir izlem etti. Portland çimento, limanlarımızda elleçlenen ihracat yükleri içerisinde 1 milyon 206 bin 806 ton ile önceki sırayı aldı. Briketlenmemiş taşkömürü ise limanlarımızda elleçlenen dış alım yükleri içerisinde 3 milyon 6 bin 976 titrem ile birinci oldu.”

Karaismailoğlu, temmuzda bahir yolu ile yapılan ihracatta sunma aşkın yük elleçlemesinin 1 milyon 617 bin titrem ile ABD’ye yapılan taşımalarda gerçekleştiğini aktararak, bunu İtalya ve İspanya’evet yapılan taşımaların izlem ettiğini kaydetti.

Karaismailoğlu, ithalatta bildirme çok yük elleçlemesinin 6 milyon 772 bin titrem ile Rusya’dan yapılan taşımalarda gerçekleştiğini ifade etti.

Elleçlenen taşımalık miktarında artma

Karaismailoğlu, temmuzda limanlarda elleçlenen konteyner miktarının güzeşte yılın tıpkı ayına bakarak yüzde 1,8 azalarak 978 bin TEU’ya düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Ocak-temmuz döneminde limanlarımızda elleçlenen taşımalık miktarı sabık yılın bir dönemine göre yüzdelik 2,1 artarak 7 milyon 365 bin TEU’ya çıktı Temmuz’de elleçlenen dış ticarete konu taşımalık miktarı sabık yılın tıpkısı ayına bakarak yüzde 1,7 artarak 755 bin 869 TEU oldu.

Limanlarımızda gerçekleştirilen dış satım gayeli taşımalık yüklemeleri yüzdelik 0,4 artarak 361 bin 322 TEU, dış alım amaçlı taşımalık boşaltmaları üstelik yüzdelik 2,9 artarak 394 bin 547 TEU oldu. Elleçlenen transit taşımalık miktarı yüzde 25 azalarak 148 bin TEU’ya geriledi. Benzeri ayda kabotajda elleçlenen taşımalık miktarı yüzde 36,2 artarak 73 bin 226 TEU’ya yükseldi.”

Ambarlı Kesim Liman Başkanlığı yönetimsel sınırlarında canlılık gösteren liman tesislerinde hep 241 bin 263 TEU taşımalık elleçlemesi gerçekleştiği bilgisini paylaşan Karaismailoğlu, bu liman başkanlığını Sazak ve Kocaeli havza liman başkanlıklarının takip ettiğine işaret etti.

Karaismailoğlu, sunu fazla konteyner elleçlemesinin 100 bin 687 TEU ile İsrail’e yapılan taşımalarda gerçekleştiğini vurgulayarak, “İsrail’i, Yunanistan ve Akdarı ile yapılan taşımalar izledi. Limanlarımızda bahir yolu ile yapılan yer fazla dış satım amaçlı taşımalık yüklemesini 37 bin 858 TEU ile Mısır’a giden konteynerler oluşturdu. Akdarı’ı, Çin ve Yunanistan strateji etti. Deniz yolu ile yapılan bildirme aşkın dış alım gayeli konteyner boşaltmasının 69 bin 618 TEU ile İsrail’den gelen konteynerlerdan oluştuğu belirlendi.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK denizi kirleten gemileri aha böyle yakalıyor

 

Deniz yolu taşımacılığına destek

 

Türkiye ile Endonezya arasındaki Bahir Taşımacılığı Anlaşması’na diploma

 

Share: