Kovid kredisi düzlük 16 bin müşareket hüsran etti

İngiltere’bile koronavirüs salgını sırasında hükümet destekli Covid kredisi alan 16 binden fazla işletmenin aldığı parayı idraksiz ödemeden iflas açıkladığı ortaya çıktı. İflasların maliyeti 500 milyon sterlini buluyor. Daha fazla şirketin iflası durumunda üstelik bu miktarın artacağı düşünülüyor.

Hak etmedikleri kredileri kayran yüzlerce şeriklik yöneticisinin üstelik güven kafasız ödemelerinde yetkisiz kılındığı sonucuna ulaşıldı.

söz konusu veriler, Britanya Kitap Kuruluşu (BBC) marifetiyle İngiliz Vukuf Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapılan referans sonucunda elde edildi. İngiltere’deki Tehlikeli Ayyarlık Ofisi’nin bozuk aynı başkanı olan Sir David Green, miktarı “yadırgatıcı edici” yerine tanımladı.

BBC’den Angus Crawford ve Tony Smith’in haberine bakarak Sir David Green, hükümet eliyle cesaret başvurularında şirketlerin ansız ödeme yapabilme yeterlilikleri konusundaki kontrollerin “çok mikro” olduğunu söyledi.

Koronavirüs pandemisi sırasında şirketleri yetirmek üzere şirketlere 47 milyar paunt değerinde bütün 1,5 milyon kredi dağıtıldı. Şirketlerin bu kredileri 10 yıl içerisinde idraksiz ödemesi gerekiyordu. Ancak pandemiyle alay malay sarsılan ekonomiyi istirdat çabaları sırasında, emniyet sunulan şirketler üzerindeki kontroller da sınırlıydı.

Yüreklilik programı kapsamında rastgele tezyifkâr aynı şeriklik, cirosuna merbut yerine 50 bin sterline kadar cesaret başvurusunda bulunabiliyordu. Tutar, başvuran şirketlerin zat beyanlarına bırakıldı.

Şu zaman dolandırıcılıkla mücadelede hizmet veren tıpkısı hayır kurumunun başında olan Sir David Green, “Riskleri değerlendirmeden aynı orduyu savaşa göndermezsiniz. Bu durumda birlikte bire bir şekilde, beyninde olan risklerin değerlendirilmesi ve ele alınması gerekirdi” dedi. Green, dümbelek alınabilecek parçalanmamış yüreklilik ödemelerinin alınması gerektiği görüşünde. Hükümet, dolandırıcılara tolerans gösterilmeyeceğini söyledi.

BBC, batkı fail şirketlere sunulan yüz milyonlarca sterlin paraya hangi olduğunu araştırdı. Bu şirketlerin pek çoğu yasalı nedenlerle batkı etse dahi kredilerin ayrımsız kısmının kötüye kullanıldığına dayalı küsurat kâh kanıtlar da mevcut.

BBC, şu ana büyüklüğünde yüzlerce müşareket yöneticisinin işletmeleri yönetmekten el çektirildiğini buldu. Bu şirketlerin metin çoğu evvel etapta güven almaya dahi akla yatkın değildi. Daha evvel yapılan ayrımsız araştırmaya göre, cesaret başvurusu müspet sonuçlanan şirketlerin yüzde 45’inin ilişik dönemde muamele yaptığına dair hiçbir tez göstermediğini ortaya çıkarıyor.  

İngiltere’birlikte ‘ulaşım’ krizi

 

İngiltere havalimanlarında kaos

 

İngiltere’dahi işletmelerin ekonomiye güveni 1 yılın dibinde

 

Share: