Kırşehir Valisi Buhara’dan Cumhuriyet Altını Bayramı mesajı

Kırşehir Valisi Hüdayar Duygulanma Buhara, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle sıkıntı yayımladı.

Buhara mesajında, Cumhuriyetin kuruluşunun 99’uncu sene dönümüne ulaşmanın heyecanı ve sevincinin yaşandığını ifade etti.

Türk milletinin, kurtuluş meşalesini yakan Mustafa Kemal Paşa’nın etrafında kenetlenerek istiklal mücadelesini başlattığını vurgulayan Buhara, şişman kısırlık ve zorluklarla planlı Kurtuluş Savaşının kazanılmasının peşi sıra, milli iradenin tezahürü olarak 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde Cumhuriyet Altını’in ilan edildiğini belirtti.

Ecdadın şişman bedeller ödeyerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin, milletin el ele vermesiyle kuruluşundan bugüne mefret mesafeler ikmal ettiğini, seçme alanda elde ettiği başarılarla acun devletleri ortada etkili bir konuma ulaştığını aktaran Buhara, şunları kaydetti:

“Bu cennet vatanının sevinçte ve tasada bir tane kalpgâh olan evlatları yerine, Cumhuriyet Altını değerlerine eş çıkmak, önümüze sâdır engelleri kontak ve el birliği içerisinde aşarak geleceğimizi dayamak, medeniyet yarışında ülkemizin tamamen civar saflarda saha alması amacıyla fasılasız harıldamak yer temel görevimizdir. Cumhuriyetimizin 99. sene dönümünde devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun zırh arkadaşlarını, tekmil şehitlerimizi ve yiğit gazilerimizi korku ve minnetle anıyor, eren milletimizin Cumhuriyet Altını Bayramı’nı sunu içten duygularımla kutluyorum.”

Share: