Kazakistan’dan Erzincan’a mevrut 15 asistan doktor hem terbiye görüyor hem pestil bakıyor

Kazakistan’dan Erzincan’a mevrut 15 araştırma görevlisi doktor hem eğitim görüyor hem marazlı bakıyor

ERZİNCAN Kazakistan’dan Erzincan’a gelen 15 asistan doktor hem eğitim bilimi görüyor hem sökel bakıyor.

Asfendiyarov Kazak Milli Tıp Üniversitesi asistan doktorları Erzincan Mengücek Gazi Yetişek ve Araştırma Hastanesinde 2 ay süreyle rasatçı yerine eğitim alıyor. Kazakistan’dan mevrut 15 araştırma görevlisi hekim, EBYÜ’nün Mutedil Asya’üstelik kim ülkeler ile yapmış olduğu düet anlaşmalar neticesinde Erzincan Mengücek Gazi Terbiye ve Araştırma Hastanesi; İç hastalıkları, Duyum Yitimi, Karı Doğum ve Hastalıkları, Kulak Büyüklenme ve Boğaz Hastalıkları, Bevliye, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Fizik Tedavi, Noroloji, Endokrinoloji, Radyoloji, bölümlerinde eğitimlerini tamamlayacaklar. Kazakistanlı araştırma görevlisi doktorlar uzmanlık dallarına bakarak hastanede ehlivukuf hekimlerle alay malay, ameliyat, taharri ve poliklinik yaparak bilgilerini pekiştiriyorlar. Sayrılarevi yetkilileri Türk Dünyası ile ilişkilerin pekişmesi yerine bu programa berenarı ehemmiyet veriyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Mengücek Gazi Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zihniyet Kuyrukluyıldız, “Hastanemizde sadece sağlık sistemi verilmemekte. Bir zamanda Tıp Fakültesiyle olan afiliasyon programı ve protokolü neticesinde eğitim hizmeti bile sunulmakta. Bu eğitim bilimi sistemini ulusal sunmakla gelişigüzel tıpkısı zamanda üniversitenin düet anlaşmaları gereği uluslararası tıp öğrencileri ve asistanlar da hastanenizde eğitim almakta. Gine bu bağlamda Kazakistan’dan Asfendiyarov Üniversitesi’nden asistan arkadaşlarımız terbiye süreçlerini bitirmek hesabına hikmet, eksperyans ve deneyimlerini yükseltmek namına hastanemizi tercih ettiler. Kulak kibir boğazdan, jinekoloji bölümünden ve birçok bölümden kısaca 10’dan çok arkadaşımızla birlikteyiz. Kendileri 1,5 maaş, 3 evet üstelik 6 mahiye programlar neticesinde hastanemizde eğitimlerini alacaklar. Bu bağlamda kendilerine hem kent yerine hem üstelik hastanemiz yerine elimizden mevrut desteği veriyoruz. Bize olan mankafa dönüşleri da oldukça bol. Burada verilen eğitimden ve şehrin misafirperverliğinden, insanlarından berenarı memnunlar. Kendileriyle yaptıklarımızı toplantılarda dile getirdiler. Bizde sizlerle bu anları ısınmak istedik. Hepinize teşekkürname ederim” dedi.

EBYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Mecit Kantarcı ise yapılan bu protokolün Türk Dünyası ile ilişkileri pekiştirdiğini ifade ederek, “Mehabet büyüklerimizin yapmış olduğu askeri manada, konuşu manada işbirliklerinin birlikte tıbbi ve ilmi manada üstelik bizim işbirliklerimiz olacak. Bu mazmun dahi dizge elinden geleni, üzerine düşeni fayrap etmek durumda. Biz birlikte bu noktada mutluyuz. Sonunda bizim amacıyla coğrafya yalnız Anadolu ile merbut değil, Balkanlar’dan Çin Seddi’ne kadar devam ettiği üzere nazik benzeri zihniyet altında bunları yapıyoruz. Bu kardeşlerimize değme kalem desteği vermeye hazırız, veriyoruz üstelik, bitmeme birlikte edecektir. İnşallah sayıları elan bile artarak hem Erzincan için hem ülkemiz için aynı misyonu Türk birliği namına beğenmek durumundayız” diye niteleyerek konuştu.

Kazakistan’dan eğitim almak üzere gelen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Asistan Doktoru Akzira Boranbayeva ile Kulak Burun Argıt Hastalıkları Araştırma Görevlisi Doktoru Diyara İlyassova da Erzincan’ı ve Türkiye’yi çokça sevdiklerini, hastanede verilen eğitimlerin berenarı eli nimetli geçtiğini söyleyerek ilerleyici zamanlarda uzmanlık sınavına girip kariyerlerini Erzincan’da bitmeme ettirmek de istediklerini belittiler.

“Kullanılmamış dersliklerden Tıp Fakültesi öğrencileri mutlu”

Öte yandan, Mengücek Gazi Terbiye ve Araştırma Hastanesinde kâin dersliklerin yenilenmesinin peşi sıra eğitimlerini daha konforu ortamda sürdüren Tıp Fakültesi öğrencileri, “Çağ geçtikçe eğitimimiz daha da bereketli oluyor. Hoca sayılarımız arttı. İlk geldiğimize bakarak eğitim bilimi daha de nitelikli olmaya başladı. İlk geldiğimizde derslikler küçüktü, sığamıyorduk. Birey sayısı arttıkça derslikleri da ona bakarak artırdılar. Gayet güzelce gidiyor, daha bile evire çevire olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandılar.

Share: