Kazakistan’dan Erzincan’a gelen araştırma görevlisi etibba branşlarında eğitim bilimi alıyor

Kazakistan Asfendiyarov Kazak Milli Tıp Üniversitesi araştırma görevlisi doktorları, kendilerini yükseltmek için Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde (EBYÜ) kendi branşlarında eğitim alıyor.

EBYÜ’nün yaptığı düet anlaşmalar sonucu Kazakistan’dan mevrut 15 asistan hekim, Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi Tıp Fakültesinde dâhiliye, duyum yitimi, eş veladet ve hastalıkları, kulak koku alma organı ve argıt hastalıkları, üroloji, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, fizik otama, sinir bilimi, iç salgı bilimi ve ışın bilimi bölümlerinde 2 ile 6 ay beyninde yetişek alacak.

Asistan etibba, hastanedeki ehlihibre doktorlarla cerrahi müdahale, sondaj, poliklinik ve vizite yaparak tecrübelerini pekiştirecek.

EBYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulmecit Kantarcı ile sayrılarevi Başhekimi Doç. Dr. Iş Kuyrukluyıldız, araştırma görevlisi doktorlarla vizite yapıp eksperlik alanlarında vukuf verdi.

Prof. Dr. Kantarcı, “Bizim için coğrafya yemeden içmeden Küçük Asya ile ilişkin değil. Balkanlar’dan Çin seddine büyüklüğünde devam ettiği üzere nazik aynı içtihat altında bunları yapıyoruz. Bu kardeşlerimize temas tip desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız dahi hastanede sağlık hizmetlerinin yanı sıra Afiliasyon Protokolü gereği ulusal ve uluslararası tababet fakültesi asistanlarına terbiye verildiğini söyledi.

Kuyrukluyıldız, “Kazakistan’dan araştırma görevlisi arkadaşlarımız terbiye süreçlerini yok etmek adına bilgi, deney ve deneyimlerini yükseltmek hesabına hastanemizi yeğleme ettiler. Birçok bölümde arkadaşımıza terbiye veriliyor. Kendileri 1-1,5 aylık, 3 ya da 6 aylık programlar neticesinde hastanemizde eğitimlerini alacaklar. Bu bağlamda kendilerine hem şehir adına hem birlikte hastanemiz namına elimizden gelen desteği veriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Erzincan’dahi kalmak için gelebiliriz”

Doktor Akzira Boranbayeva ise ekim ayında eğitim bilimi almak için Erzincan’a geldiğini, enfeksiyon hastalıkları bölümünde eğitim bilimi aldığını belirterek, “Vizite ve derslere katılıyorum. Çok memnunum, hocalara teşekkürname ediyorum.” dedi.

Erzincan’birlikte ongun bir eğitim aldığını ifade fail Diyara İlyassova dahi “Burayı çok sevdim. Polikliniklerde muayeneye katılıyorum. Beğenilen alanında da eğitim alıyorum. İleride eksperlik sınavına girip Erzincan’üstelik beklemek üzere gelebiliriz.” diye konuştu.

Share: