Karslı dağcılar Süphan Dağı’na tırmandı

Karslı dağcılar, 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmandı. Dağcılar 3’üncü denemede zirve yaptı.

Kars Alpinizm ve Kontrol Kurtarma Derneği (KARSDAK) üyesi dağcılar, daha ilk 2 kez şita tırmanışı için gittiği, fakat karşıt albeni koşulları ve çığ tehlikesi zımnında şahika yapamadan kafasız görünmek zorunda kaldıkları Türkiye’nin sunma faziletkâr 3’üncü dağı olan Süphan Dağı’na tırmanırken, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine kapalı Aydınlar Beldesi Kışkıllı Köyü rotasından tırmanan dağcılar dayanıklı tıpkı tırmanışın arkası sıra doruk yapmayı başardı.

4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı tırmanışına KARSDAK Başkanı Özfer Bonkör liderliğinde Prof. Dr. Doğan Gönüllü, Kemalettin Özışık, Mehmet Gün, Mahir Merkit, Erdinç Erdağı, Becerikli İşlekter, Nesip Kılıçaslan ve Özkan Aristokrat katıldı.

Zirvede açıklama eden Komutan Kerim, “Ülkenin yer efdal üçüncü dağı olan Süphan Dağına zirve yapmanın mutluluğunu üçüncü denememizde yaşadık. Yaptığımız bu zirveyi esbak yıl amansız hastalığa fersude sakıt arkadaşımız Hekim Yakup Raşidoğlu ve Kars dışında olup de irtibatını kesmeyen dostlarımıza ödül ediyoruz” dedi.

Öte yandan Süphan Dağı’na tırmanmayı başaran Karslı dağcıların zirvede Türk Bayrağı fonlu Atatürk posteri açtı. – KARS

Share: