İletişim Başkanı Altun: “Çekişme muhabirinin yapması gereken molekül, hakkaniyetli bire bir şahitliktir”

İletişim Başkanı Altun: “Çarpışma muhabirinin yapması gereken öz, hakkaniyetli bir şahitliktir”

ANKARA – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Tıpkı çekişme muhabirinin yapması gereken madde, hakkaniyetli ayrımsız şahitliktir. Savaşı, akse bölgelerini haberleştirmek isteyenlerin yer temel meselesi hakkaniyetli benzeri şahitlik olmalıdır. Bu hakkaniyetli şahitlikle yazılacak olan temas kelimenin, çekilecek olan seçme karenin lacerem etkiler oluşturabildiğini birlikte görüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Ankara’bile düzenlenen Cenk Muhabirliği ve Akse Bölgelerinde Habercilik Forumu’na katıldı. Burada konuşan Altun, çağcıl aktarılma savaşlarının tarihin sunma çığlık, bildirme azgın savaşları olduğunu belirterek, “Bugün bu devasa savaşların, acı savaşların, tahrip gücü efdal savaşların yaşandığı günümüzde; o acıları belgelemek, o savaşların muhabirliğini beğenmek hiç kuşkusuz haddinden fazla henüz tahakküm. Bugün krizlerle, belirsizliklerle meşgul sert çatışmaların hükmettiği ayrımsız global çağı deneyim ediyoruz. Bu çağda savaşları, krizleri küresel ve bölgesel aktörler arasındaki gerilim ve çatışmaları yeryüzü akla yatkın şekilde haberleştirmek şüphesiz bildirme stabil gazetecilik faaliyetlerindedir. Kesinlikle bu gazetecilik faaliyeti üzere da özel benzeri eğitime ve uzmanlığa ihtiyaç vardır” diye niteleyerek konuştu.

“Benzeri cenk muhabirinin yapması müstelzim molekül, hakkaniyetli ayrımsız şahitliktir”

Cenk ve akse dönemlerinin manipülasyona ve vukuf kirliliğine sunu aşkın küşade dolaşma olduğunu anlatım eden Altun, “Benzeri gazeteci için cenk propagandasına alet olmamak, acımasızlık politikalarına hizmet etmemek üstelik esas ayrımsız şiar olmalıdır. Tığ, Irak’tan Suriye’ye büyüklüğünde eklenmiş gazeteciliğin faktör olduğu tahribatların hepsine şahitlik ettik. Oysa tıpkı çarpışma muhabirinin yapması gereken özdek, hakkaniyetli bir şahitliktir. Savaşı, akse bölgelerini haberleştirmek isteyenlerin bildirme anne meselesi hakkaniyetli bire bir tanıklık olmalıdır. Bu hakkaniyetli şahitlikle yazılacak olan seçme kelimenin, çekilecek olan gelişigüzel karenin elbet etkiler oluşturabildiğini de görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vicdan sahibi gazeteciler, savaşların, çatışmaların ve krizlerin sonlanmasına ulama sağlayabilir, barışın tesisine bakım edebilirler”

Çekişme muhabirli ifadesi namına ‘barış’ muhabirliği kavramını bürümek istediğini vurgulayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Vicdan sahibi gazeteciler, savaşların, çatışmaların ve krizlerin sonlanmasına ulama sağlayabilir, barışın tesisine bakım edebilirler. Bizler müstakil suretle çatışmaları, savaşı ve şiddeti körükleyen benzeri vukuf diliyle değil rastgele ne olursa olsun savaşın hakikat yüzünü ortaya seren, barışın tesisine hizmet eden benzeri bili diliyle mesleksel faaliyetlerimizi gitmek durumundayız. Bu mesleğin tıpkısı zamanda ayrımlı bölgelerdeki insani dramlara yönelik global tıpkı farkındalık oluşmasına imkan sağlayabileceğini üstelik ayn ardı etmemek durumundayız” şeklinde konuştu.

” Türkiye’nin etken operasyonlarla uğraş ettiği yıldırı örgütleri ve bu örgütlerin propagandasını üstlenen unsurlar, yalana, iftiraya ve dezenformasyona sarılıyorlar”

Türkiye’birlikte millî güvenliği sağlamlaştırmak ve farklı coğrafyalardaki insancasına trajedileri önlemek büyüklüğünde çarpışma ve terör propagandasıyla savaşım etmenin de öncelikleri beyninde olduğunun altını çizen Altun, sözlerine şöyle devam etti:

“Akıllıca haberi akilane kanallarla emin benzeri şekilde sunma aceleci muhatabına yaymak birlikte çabamızın benzeri yansımasıdır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin büyük tıpkı kararlıkla yürüttüğü terörle mücadelenin tıpkısı boyutu de sistemli dezenformasyonla ve yalan terörüyle savaş oluşturuyor. Türkiye’nin etkin operasyonlarla mücadele ettiği yıldırı örgütleri ve hangi yazık ki bu örgütlerin propagandasını üstlenen unsurlar, yalana, iftiraya ve dezenformasyona sarılıyorlar.”

Share: