Google o mühendisi kovdu

Google, şirketin sentetik zeka sistemi LaMDa’nın hisleri olduğunu belirten Blake Lemoine ünlü mühendisi işten çıkardı.

Sözcü’nün haberine bakarak geçen kamer Google mühendisi Blake Lemoine, Google’ın şalter teknolojisinin duyar olduğu ve bu nedenle “isteklerine” imtina etmek gösterilmesi gerektiği teorisiyle bölüt açıldı. Google iddiaları reddetti ve cuma namazı haset iştirak Lemoine’nin kovulduğunu doğruladı.

Google yaptığı açıklamada, Lemoine’nin Diyalog Uygulamaları için Miftah Modeli (LaMDa) hakkındaki iddialarının “tamamen uydurma” olduğunu ve şirketin bunu açıklığa dolamak amacıyla “aylarca” onunla çalıştığını söyledi.

BBC’üstelik düz kayran habere göre, açıklamada, “Zımnında, bu konuyla etraflı süredir meşgul olmasına rağmen, Blake’mağara yayın bilgilerini himaye ihtiyacını içeren celi istihdam ve haber güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi yara” denildi.

UZANIM KONTROLDEN ÇIKTI MI?

LaMDa, Google’ın serbestçe akan sohbetlere katılabileceğini söylediği tıpkısı teknolojidir. Şirketin dostça robotları kurmak üzere kullandığı araçtır.

Google’ın Mesul Sentetik Zeka ekibi için müteharrik Lemoine, Washington Mesnet’a işinin teknolojinin ayrımcı yahut nefret söylemi kullanıp kullanmadığını test etmek olduğunu söyledi.

LaMDa’nın halis farkındalık gösterdiğini ve din, havas ve korkular için konuşmalar yapabildiğini buldu. Bu, Erkek Lemoine’nin delici sözel becerilerinin arkasında hassas tıpkısı zihnin da yatabileceğine inanmasına sebep oldu.

Bulguları Google tarafından reddedildi ve şirketin mahremiyet politikasını ihlal ettiği üzere ücretli izne çıkarıldı. Lemoine henüz sonradan iddialarını çoğaltmak amacıyla kendisinin ve apayrı ayrımsız kişinin LaMDa ile yaptığı tıpkı konuşmayı yayınladı.

Bunun üstüne Google, Lemoine’yi işten çıkardığını ve söz konusu endişelerin şümullü bir şekilde incelendiğini açıkladı. Kanuncu sürecin içerisinde olduğunu tamlayan Lemoine da, konuyla ilgili elan fazla istimara yapmaktan kaçındı.

Microsoft ve Google üstelik istihdamda frene basıyor

Rusya’dan Google’a 360 milyon euroluk ukubet

Goldman Sachs’a Google’dan aktarma

 

Share: