Giresun gündem haberleri… Giresun’da eğitimlerini tamamlayan 229 saklayan şehadetname aldı

Giresun Müftülüğüne kapalı kurslarda Kur’an-ı Bonkör’i ezberleyen 229 öğrenci üzere hafızlık diploma merasimi düzenlendi.

19 Ilkgüz Spor Salonu’nda organize fail tören, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İstanbul Eyüp Melik Camisi İmam Hatibi Erhan Mete’nin Kur’an-ı Ahi tilavetinin arkası sıra taze hafızlar tekbirler eşliğinde tören alanına geldi.

Vali Enver Adlı, Bartın’ın Amasra ilçesinde eroin ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara birlikte ivedili onma diledi.

Hafızlık kültürünün Giresun’da çokça ateş parçası bire bir şekilde yaşatıldığını belirten Ünlü, “Haddinden Fazla büyük alimleri, insanları, tasavvuf büyüklerini çıkarmış aynı şehrin evlatlarıyız. Bu manada hafızlık kursuna gönderme geleneğini bile haddinden fazla hareketli şekilde hep gelişigüzel rüyet ediyoruz. Zaman burada, 229 hafız yetiştirmenin mutluğu içerisindeyiz. Hafızlarımızı, hocalarını ve ailelerini tebrik ediyorum.” dedi.

Kült İşleri Başkanlığı Ilmek Hizmetleri Umumi Müdürü Şaban Kondi ise hafızlığın herkese yıldız olmayacağını vurgulayarak, hafızlığını mütemmim öğrencilerin her nev tebrik ve takdiri hak ettiğini aktardı.

Genişlik uz merasimin Kur’an amacıyla yapılan merasim olduğunun altını çizen Kondi, şunları kaydetti:

“En kıvrak meclis, içre Kur’an’ın konuşulduğu, okutulduğu meclistir. Yeryüzü alımlı çalımlı mekan, Kur’an’ın okutulduğu mekandır. En dobra sadaka, Kur’an-ı Selek hizmetine yapılan sadakalardır. O sebeple, şu anda burada sunu iyi insanlar topluluğuyla bu arada olduğumuzun, adeta meleklerin kanatları altında olduğumuzun idraki içerisinde olmamız gerekiyor. Ülkemizin dört bir köşesinde Kur’an’ın sesi, nefesi yankılanıyor. Yavrularımızla hangi büyüklüğünde şükretse azdır.”

YANLIŞSIZ Öğür Giresun Milletvekili Valör Münevver, kendisinin dahi bir koruyan olduğunu tabir ederek, “Hafızlığın kıymeti, değeri hiçbir şeyle ölçülmez. Giresun’bile 229 hafızın yetişmesine bindi olan ailelerine ve Giresun halkına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Törende elan sonradan hafızlığını tümler öğrencilere protokol üyelerince icazet belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.

Programa, Giresun Şehremaneti Başkan Yardımcısı Osman Öden, İl Müftüsü Ramazan Topcan, Espiye Şehremini Mustafa Karadere, kaza müftüleri, kült görevlileri ile hafızların aileleri bile katıldı.

Share: