El-Parıltı operasyonu gazisi sporla emanet bağlandı

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Parıltı operasyonunda mayına basarak sol bacağını kaybeden Yaya Komando Er Uzatmalı Çavuş Yusuf Düzgüsüz, basketbolla hayata tutundu.

Hatay’ın forma Antakya ilçesinde ailesiyle dallı güllü 25 yaşındaki Düzgüsüz, 2018 yılında Isparta Şiddetli Komando Okulu ve Eğitim Merkezi’nden çıkışlı olmasının ardından, Tekirdağ Malkara 95. Zırhlı Sancak Komutanlığına atandı.

Yurt içi ve dışındaki terörle mücadele faaliyetinde fariza kayran uzman çavuş, 6 Orak Ayı 2021’da Irak’ın kuzeyindeki El-Parıltı operasyonu sırasında toprak tarama görevi esnasında teröristlerce tuzaklanan mayının patlaması sonucu yaralandı. Kısık çorlu namına Gülhane Eğitim ve Araştırı Hastanesine irsal edilen Yusuf Anormal, bire bir bacağını kaybetti.

Zorlu aynı rehabilitasyon sürecinin arkası sıra tanıştığı basketbolla hayata bağlanan Yusuf Düzgüsüz, bu yıl Tekerlekli Sandalye Basket 1. Ligi ekiplerinden Hatay Büyükşehir Belediyespor’a para aktarımı oldu.

Bir bacağına protez takılan ve vücudundaki şarapnel parçalarıyla hayatını sürdüren Yusuf Anormal, emanet tutunmasını sağlayıcı basketbolda ay-degaje formayı giyebilmek amacıyla savaşım ediyor.

-“Bir Tane hedefim milli takımda oynamaktır”

Gazi Yusuf Sapık, AA muhabirine, haddinden fazla aceleci aynı toparlanma süreci geçirdiğini, GATA’da 4 haset çetin bakımda tevessül etmek amacıyla 45 aktarılma otama gördüğünü hatırlattı.

Hastanede kaldığı müddet süresince 20’nin üstünde ameliyat geçirdiğini aktaran Düzgüsüz, vücudunun türlü yerlerindeki şarapnel parçalarının çoğunun çıkarıldığını tabir etti. Gazi Yusuf Deli, operasyonda tıpkı bacağını kaybettiğini ve 8 aydır protez kullandığını söyledi.

Daha ilk Hatay’ın acemi kulüplerinde futbol oynadığını tabir eden Sapık, şöyle konuştu:

“Ampute futbola gezmek istiyordum ancak ayrıksı bacağım da kırık olduğu amacıyla kendimi riske atmak istemedim. Hastanede tekerlekli sandalyeyi haddinden fazla gür sürüyordum. Hastanedeki personelin ve gazi ağabeylerimizin ‘basketbol oynamalısın’ demesiyle basketbol ile tanıştım. Hastanede TSK Rehabilitasyon Merkezi Sakat Spor Kulübü takımı vardı. Ego de orada antrenmanlara katıldım. Tıpkısı müddet orada oynadıktan sonraları memleketim Hatay’a geldim.”

“Bir Tane hedefim milli takımda oyalamak”

Gazi Yusuf Deli, şu dakika formasını giydiği Hatay Büyükşehir Belediyespor’da elinden gelenin yeryüzü iyisini yapmaya çalıştığını belirtti.

Hedeflerine ulaşabilmek amacıyla mücadelesini sürdürdüğünü anlatan Sapık, şunları kaydetti:

“Temas Türk gencinin istediği gibi benim de hedefim milli takımdır. İnşallah Tekerlekli Koltuk Basketbol Milli Takımı’nda ülkemi belirtmek istiyorum. Bir Tane hedefim milli takımda tavlamak.”Share: