Diyarbakır’da “tacizci” sanılarak öldürülmüş kişiyle ilgili 6 sanığın dosyası birleştirildi

Diyarbakır’da 7 kamer önce “tacizci” sanılarak darbedilip bıçaklanan ve dertli halde sokakta gezdirilen Ergün Arslan’ın ölümüne ait 3’ü tutuklu 6 sanığın dosyası birleştirildi.

Uğur ilçesinde 3 Nisan’dahi “tıpkı kişinin mahallede kız çocuğunun fotoğrafını çekerek taciz ettiği” iddiası üzerine Ergün Arslan’ın bir ekip aracılığıyla darbedilip bıçaklanması sonucu öldürülmesiyle ilgili iki ayrımlı mahkemede ölçülü yargılamada birleştirme kararı verildi.

Sanıklardan 2’si mevkuf 5 suça sürüklenen çocuğun yargılandığı Yavru Yoğun Ukubet Mahkemesi, dosyanın, olayla ilgilendiren cesim sanık B.E. üzerine Diyarbakır 2. Kilolu Ukubet Mahkemesinde açılan dosyayla birleştirilmesini kararlaştırdı.

Birleştirme kararının gerekçesinde şu yorum yapıldı:

“Yapılan incelemede yaşı nazik maznun hakkında dava dosyamıza laf görüngü nedeniyle Diyarbakır 2. Okkalı Ukubet Mahkemesine kamu davası açıldığı, davanın derdest olduğu, iddianamelerdeki ifade ve dosya kapsamından mahkememiz dosyası ile arasında türel ve fiili bağlantı bulunduğu, bu nedenle dosyamızın ait dosyayla birleştirilmesine değişmeyen verilmiştir.”

“Aşağılık kızı taciz fail kişinin maktul olmadığı tespit edilmiştir”

Kararda antrparantez, tacize uğradığı iddia edilen kız çocuğunun beyanına de düzlük verildi.

Maktulün ölümüne sebep olan taciz olayının araştırıldığı kaydedilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Tacize uğradığı tez edilen epey kızın şahit yerine beyanı alındığı, alınan beyanında ‘tıpkısı şahsın namına düşkün, telefonumu çıkarıp fotoğrafını çekeceğim’ dediğini, değme tacize uğramadığını ve olayı annesinden başkasına anlatmadığını belirttiği, tanığa maktulün fotoğrafı gösterilerek yaptırılan teşhiste olayı gerçekleştiren şahsın öldürülmüş olmadığını bildirme ettiği anlaşılmıştır. Fenomen tarihinde taciz iddiası üzerine kendi kendine gelişen ve mahallenin gençlerinin karıştığı olayda sanıkların düşün ve gösteri birliği içerisinde cereyan ettiklerini gösteren tıpkısı emarenin olmadığı, mahallenin gençleri marifetiyle maktule linç girişiminde bulunulduğu, önceden ayrımsız değişmeyen alıp bunu fiiliyata dökme iradelerinin mevcut olmadığı değerlendirilmiştir.”

Kararda şunlar kaydedildi:

“Şüpheliler her ne büyüklüğünde maktulün tıpkısı kızı taciz ettiğinden muhit darbettiklerini belirtmiş ise de yapılan araştırmada kıtipiyoz kızı taciz eden kişinin maktul olmadığı tespit edilmiştir. Şüphelilerin düşünüm ve eylem birliği içinde suça sürüklenen çocuklarla maktulü darbederek ve bıçakla öldürerek üzerine atılı kasten öldürme suçunu işlediği yönünde yeterli şüpheye ulaşıldığı anlaşılmıştır.”

Mevkuf B.E. ile suça sürüklenen dallar E.H.T. ve S.D. ile tutuksuz sanıklar H.İ.P, M.M. ve S.B. Diyarbakır 2. Kırıcı Ceza Mahkemesinde birleştirilen dosya kapsamında 6 Küçük Ay 2023’te hakim karşısına çıkacak.

Sanıkların “bile bile mıhlamak” suçundan müebbet hapsi isteniyor.

Share: