Diyarbakır ruzname: Bakanlar Soylu ve Çalım Diyarbakır’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Türkiye’birlikte bilcümle alay malay kuşkusuz Diyarbakır’ı, Şırnak’ı, Hakkari’yi rahat yapmışsak, Allah nasip edecek, Erbil’i, Bağdat’ı, Şam’ı bile huzurlu yapacağız.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, İstasyon Meydanı’nda planlı, Diyarbakır Yer Yolu, TOKİ 1525 Göz, 17 İş Yeri, 1 Cami, Büyükşehir Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Farklı Projelerin Toplu Küşat Töreni’ne katıldı.

Törende mütekellim Vekil Soylu, on binlerce kişinin Reisicumhur Erdoğan’ı yollarda karşıladığını belirterek, bunun, samimiyetin, kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin sevgisi olduğunu söyledi.

Meydandaki vatandaşlara, “2023’e, 2053’e hazır mısınız?” diyerek seslenen Aristokrat, Diyarbakır’ın bugün dirlik ve özgürlükler içerisinde olduğunu vurguladı.

Diyarbakır’da çocukların rahat tıpkı şekilde okula gittiğini, kenti ziyarete gelenlerin “Diyarbakır güzelmiş.” dediğini dile getiren Aristokrat, “Diyarbakır cemaziyelevvel de güzeldi, Diyarbakır bugün de güzelce, yarın üstelik domuzuna. Ama aynı sorumluluğumuz var. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Türkiye’da hep gelişigüzel şüphesiz Diyarbakır’ı, Şırnak’ı, Hakkari’yi erinçli yapmışsak, Tanrı felek edecek, Erbil’i, Bağdat’ı, Şam’ı dahi erinçli yapacağız. Amade mısınız buna?” ifadelerini kullandı.

“Terörün izlerini bilcümle alay malay sildik”

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gurur de bayrı kent Diyarbakır’bile bulunmaktan duydukları memnuniyeti belirtti.

Alanı dolduran Diyarbakırlıların bütün ülkeye temas ve kardeşlik mesajı verdiğini kaydeden Çekicilik, “Diyarbakır’ı görünce azim, stabilizasyon ve yalman vakfe görürüz. Bu bayrı şehre bu şehirde dallı güllü milletimize çalışmak bizim için bildirme iri şereftir. İşte tarihi surlar bölgesini baştan nesir ettik. ve orada terörün, o keskin günlerin izlerini hep alay malay, Diyarbakırlı kardeşlerimizle birlikte sildik. Eğitim Bilimi yuvalarımızı yeniden onardık. Burada mevcut cümle tescilli yapılarımızı, camilerimizi, kiliselerimizi, yavrularımızın geleceğe hazırlandığı olgun yuvalarını baştan mensur ettik. Tarihi yapıları muadele ruhuyla, tarih şuuruyla baştan restore ettik.” diye niteleyerek konuştu.

Alım, zaman kentte parklarda oynayan çocukların seslerinin yankılandığına belen ederek, bundan sonra da Diyarbakırlıların desteğiyle bire bir hizmetleri yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“Mecmu yatırımlarımız Kürt kardeşlerimizin, gençlerimizin umudu olmuştur. Açtığımız değme yıpranmamış başlık Diyarbakır için varlık ergin, kalemi silaha galip kılmıştır. İnşallah eskimemiş yatırımlarımızla Diyarbakır’ımızı şişman ayrımsız muhabbetle, tarihten aldığımız ilhamla bilcümle birlikte daha birlikte güzelleştireceğiz.” diyen Çekicilik, zaman birlikte Diyarbakır’ın çehresini değiştirecek kentsel dönüşümden içtimai konutlara, budun bahçesinden amme yatırımlarına, spor tesislerinden kasaba düzenlemelerine büyüklüğünde birçok yatırımdan oluşan 41 projenin açılışını gerçekleştireceklerini tabir etti.

” Dicle’nin çocukları için şehrimize 5 ulus bahçesi kazandıracağız”

Alım, nesir edilen toplumsal konutlarla yurt gelirli aileleri eskimemiş yuvalarına kavuşturduklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Sosyal Bölük Projesi” kapsamında önce etapta Diyarbakır’a toplamda 5 bin 577 yeni göz nesir edeceklerini bildirdi.

Kendi evlerini beğenmek isteyen Diyarbakırlı vatandaşlar için ast yapısı müstahzar arsaları hizmete sunacaklarını anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Dicle’nin çocukları amacıyla şehrimize neşeyle koşup oynayabilecekleri 5 kavim bahçesi kazandıracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çalışmalarımıza devam ederken uymazlık algıya, yalana, iftiraya devam ediyor. Ancak bunların hiçbirinin milletimizde ve Diyarbakır’bile karşılığı yok. İnşallah Diyarbakırlı kardeşlerimiz ve milletimizin desteğiyle 2023 yılında Halk İttifakı’nı ve Cumhurbaşkanı’mızı rekor tıpkı oyla destekleyerek, ‘Türkiye yüzyılı’ vizyonu hedeflerine tehlikesiz adımlarla ilerleyeceğiz.”

Share: