Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yozgat Lansman Günleri’nin açılışında konuştu Açıklaması

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, “Terörle kuşkusuz amansız şekilde savaş ediyorsak, terör yandaşlığının üzerini örtenlerle de savaş edeceğiz.” dedi.

Oktay, Payitaht Millet Bahçesi’nde planlı Yozgat Tanıtım Günleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, 81 iklim ve 85 milyon vatandaş için aşkla, şevkle, azimle kesintisiz çalıştıklarını söyledi.

Önceki dolaşma 2023 bütçe teklifi görüşmeleri üzere TBMM’da bulunduklarını hatırlatan Oktay, “Değme alanda ülkemizi henüz ati götürecek programlarımızı, hedeflerimizi, ayırdığımız bütçeleriyle alay malay teker tekerlek açıkladık; vizyonumuzu ortaya koyduk.” diyerek konuştu.

Oktay, 20 yıldır Yozgat’tan Manisa’ya, Ardahan’dan Samsun’a Türkiye’birlikte hareketli ayrımsız altyapı dönüşümü ve kalkınma sağlandığını belirterek, “Türkiye Yüzyılı”nın kıyısında, bu altyapının üzerine mensur edilecek geleceği şekillendirdiklerini ve bunu sorunların, aksaklıkların bilincinde, çözüm önerilerini birlikte hesaba katarak yaptıklarını anlattı.

“Yıldırı propagandası meşrulaştırılamaz”

Yüz almanak hayalleri gerçekleştirip yüzyıllık projelere imza atarken birilerinin bibi terörden ve terör destekçilerinden medet umduğunu belirten Oktay, şöyle bitmeme etti:

“Kahraman ordumuza alçakça bühtan atanları savunup, terörle, teröristle aksiyon tutuyor. 6 fazlalık 1’lik masayı duyuyorsunuz, Kandil’in sözcülüğünü yapan bire bir provokatörü hazar güvercini zar ettiler. Terör propagandası meşrulaştırılamaz. Bu biçimci, martir analarına, Diyarbakır annelerine, gazilerimize, terörden 40 yıl çekmiş milletimize ihanettir. Terörle lacerem biaman şekilde savaşım ediyorsak, terör yandaşlığının üzerini örtenlerle üstelik mücadele edeceğiz. Bugüne büyüklüğünde milletimizin başını elbet yalçın tuttuysak, kuşkusuz birliği, beraberliği, kardeşliği perçinlediysek, kangren reşit sorunları çözüp, lacerem istihdamı, ihracatı, yatırımı, üretimi büyüttüysek, çıktı de ülkemizi ihya etmeye devam edeceğiz.”

İbn-i Haldun’un “Şehirler benzeri ruha sahiptir ve insanlar, antlaşma içre yaşadıkları şehrin ruhuyla özdeşleşir” sözünü aktaran Oktay, Yozgat’ı, “Anadolu’nun sönmeyen ocağı” yapanın, asırlardır Türk yurdu reşit bu şehrin ruhu ve hemşehrileri olduğunu dile getirdi.

Oktay, birlik illerle gelişigüzel Yozgat’ın topluluk olduğu değerlerin yarınlara aktarılması ve yerelden kalkınması amacıyla herkesin tumturak üstlenmesi gerektiğine belen ederek, bunun el birliği, yerele çevrik girişimler, projeler, memleketinden kopmayan ocak bağları, çocuklara dökme gelenek ve görenekler gibi mütehammil çok açıdan katkıyla benzer olduğunu söyledi.

“38 fabrikamızı inşallah önümüzdeki 1-2 sene zarfında tamamlıyor olacağız”

Kadınların kültürel aktarımın mutfağı, gençlerin ise yarınların teminatı olduğunun altını çizen Oktay, “Hem ferdî hem dahi sivil sosyete kuruluşları üzerinden şişman olarak özlerimizi, bizi biz işleyen değerlerimizi beslemeye bitmeme edelim.” dedi.

Oktay, Yozgat’taki organize uran bölgelerinden Boğazlıyan’dahi önceki fabrikaların temellerinin atıldığını aktararak, “Boğazlıyan’ı Çandır’ı, Yenifakılı’yı, Sarıkaya’yı evvel etapta aracılığıyla gelişigüzel Çayıralan’ı de katarsak o bölgeyi kalkındıracak, istihdamı, işsizliği kökünden çözecek, 38 fabrikamızı inşallah önümüzdeki 1-2 yıl zarfında tamamlıyor olacağız. Demincek hedefimiz, Yozgat kalıp başta oluşmak üzere yer ilçeleri benzeri şekilde kalkındıracak ve işsizliği çözecek olan Bozok Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde üstelik bacaların tütmesi ve imdi Yozgat’tan ihracatın, üretimin seslerinin geliyor olması arzumuz.” diye niteleyerek konuştu.

Oktay, kent tanıtım günü etkinliklerini, kültürün çalışkan tutulmasına anahtar olması cihetiyle alelhusus önemsediklerini belirterek, açılışı yapılan “Yozgat Lansman Günleri” yardımıyla vatandaşların Ankara’dahi Yozgat’ın ruhunu hissedeceğini, ülke hasretini gidereceğini ve Bozok kültürüyle buluşacağını anlatım etti.

Yozgat Tanıtım Günleri programının, Yozgat’ın varlıklı mutfağıyla tamam ziyaretçilerin damak zevkine, özgün türküleriyle birlikte kalplere seslenme edeceğine inandığını söyleyen Oktay, birlik Ankaralıları, Ankara Ulus Bahçesi’ne, Yozgat’ın havasını solumaya nida etti.

Konuşmanın peşi sıra, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay ve Hak Bakanı Bekir Bozdağ, beraberindekilerle alay malay Yozgat’ın tabii, dernekevi ve kültürel zenginliklerinin sergilendiği stantları gezdi.

Oktay ve Bozdağ, memleketleri Yozgat’ın yöresel yemeklerinin tanıtıldığı stantlarda testi kebabı, hedik, kavurga, arabaşı, ahmak pilavı ve nohut kavurmanın hazırlanışına arkalama etti ve buradaki yiyeceklerin tadına baktı.

Share: