Çankırı Şehremini İsmail Hakkı Esen, yer sarsıntısı hazırlıklarını anlattı

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sağ, “Çankırı’de etkili hemşehrilerimizin yüzde 60’ı riskli yapıda diyebiliriz.” dedi.

Sıhhatli, Çankırı Belediyesi Sosyal Tesisi’nde düzenlediği matbuat toplantısında, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana mevrut ve birçok ilde yıkıma amil olan depremler sonrasında Çankırı’birlikte muhtemel yer sarsıntısı öncesi, hatıra ve sonrası için yapılması gerekenlerle ilişik çalışmalarını anlattı.

Hareket sürecinde canı ve malı koruyacak önlemler alınabileceğini ve rastgele şekilde güvende kalınabileceğini gördüklerini belirten Iyi, “Çankırı Belediyesi olarak yaşadığımız coğrafyanın gerçekleri ile yüzleşmek ve doğaya kadem uydurmak, onunla uylaşmak zorundayız. Maalesef ülkemizin çoğu kentinde şehirleşme ekilecek araziler üzerinde yoğunlaşmış olup hayat alanlarının oluşturulması müstelzim kuvvetli yerlere ölülülerimizi gömmüş durumdayız. Baştan beri geçerli müsrif, düzensiz ve doğaya akıllıca sıfır şehirleşmeye ihmaller üstelik eşlik edince ciddi sonuçlarını bilcümle gelişigüzel yaşadık ve gördük.” diye niteleyerek konuştu.

Sarsıntı korkusunun cümle illerde olduğu kadar Çankırı’birlikte üstelik gündeme geldiğini dile getiren Sağ, şöyle konuştu:

“Bir endişeleri mülki idare yerine bizler de yaşıyoruz. Kuzeyinden Kuzey Anadolu Kırık Hattı güzeşte tıpkı şehirde yaşıyoruz. Bu açıdan deprem, bizim dahi gerçeğimiz. Şehrimiz ve halkımız üzere elimizden geleni fayrap etmek, tüm imkanlarımızı seferber geçmek zorundayız. 7 bin 130 Çankırı merkezde konutumuz, binamız var. 1999 öncesi yapılaşmalar 6 bin civarında. Çetin aynı dönüşüme gerekseme var amma coğrafyamız, alüvyonlu kirli dayanç. Yapılaşmaya haddinden fazla müsait değil. Cisim bu, tığ buna göre merhale dikeceğiz, yapacak tıpkısı özdek namevcut. Dersimize çalışıyoruz amma inşallah andıran zamanda imtihan olmayız. Çankırı’üstelik zihayat hemşehrilerimizin yüzde 60’ı riskli yapıda diyebiliriz.”

Share: