Çankırı ruzname haberleri… Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi havi Orta Doğu turu için Türkiye önünde

Motosikletçi Yunus el-Hadi ile mülakat

Hadi’nin yardımcısı Velid Basık ile mülakat

Misrata Limanı’na gidilmesinden görüntüler

“Refak et-Tarik” motor grubu kaptanı Abdusselam halk-Cenef ile mülakat

Motosikletçi Yunus umum-Hadi ile röportaj

???????- Motosikletçi Yunus halk-Hadi’nin Misrata Limanı’ndan vapura binmesi Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi havi Orta Şark turu amacıyla Türkiye yolunda

Cezayirli serüvenci motor tutkunu Yunus ahali-Haydi, Tunus’tan başlayıp Türkiye, Irak ve Suriye üzerinden devam ederek Umman’de noktalanacak 11 ülkeyi kapsayan Orta Şark turu için İstanbul’a geliyor

Yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Şark’ya sınırsız yolculuk” yerine tanımlayan Haydi, İstanbul, İzmir ve Antalya’dan sonradan güneydoğu rotası üzerinden Irak’a intikal yapmayı planlıyor

Libyalı maceracı Yunus halk-Hadi:

“İnşallah İstanbul’dahi Ayasofya Camisi’nde salat kılacak Mekke’dahi ise umre yapacağız”

TRABLUS (AA) – AYDOĞAN KALABALIK – Orta Doğu’birlikte 11 ülkeyi kapsayan turu için ülkesi Cezayir’den yola çıkan motosikletçi Yunus umum-Haydi, Tunus ve Libya’nın ardından rotası üzerindeki üçüncü durak olan Türkiye amacıyla Trablus’tan yola çıktı.

Cezayirli motosikletçi-serüvenci Hadi, İstanbul’a gezmek için Misrata Limanı’nda vapura binmeden önce Tunus, Libya, Türkiye, Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Tren, Birleşik Gündüz Feneri Emirlikleri ve Umman’ı kapsayan turu ile ilişkin AA muhabirine konuştu.

Hadi, yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Şark’ya bıkılmayan seyahat” namına isimlendirdiğini söyledi.

İstanbul’dan sonradan İzmir ve Antalya’ya uğrayacaklarını oradan Türkiye’nin güneyinden Irak’a geçeceklerini belirten Hadi, “Irak’ta bire bir şeb kaldıktan bilahare Suriye’ye geçmeyi planladık. Suriye’bile iki yahut üç periyot kalacağız. Orada tanıdığımız ve irtibatta olduğumuz motosiklet grubu var. Onlar bize nöbet süresince haremlik edecekler.” dedi.

Haydi, Suriye’den Lübnan’a oradan Ürdün’e geçeceklerini ve Ürdün’birlikte Geberik Deniz üzere ara sıra turistlik bölgelere birlikte uğrayacaklarını kaydetti.

Suudi Arabistan’birlikte Medine, Mekke ve Riyad’ı musahabe ettikten sonraları Tren ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gideceklerini nâkil Hadi, “Gezimizi inşallah Umman’de sonlandıracağız ve yeniden benzeri yolla ülkemize döneceğiz. Belki apayrı kalem üstelik dönebiliriz. Fakat elan bu konuda tıpkı traksiyon yapmadık.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya’birlikte namaz, Mekke’da umre

İstanbul’üstelik Boğazı ve başka bölgeleri gezeceklerini tamlayan Cezayirli serüvenci, gezinin manevi kanadına bile işaret ederek, “İnşallah İstanbul’dahi Ayasofya Camisi’nde namaz kılacak Mekke’birlikte ise umre yapacağız.” diyerek konuştu.

Türkiye’bile hiçbir motosiklet kulübü ile irtibatlarının olmadığını anlatım fail Haydi, Kenan Sofuoğlu’nu bildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Sofuoğlu’na özel esenleme gönderiyorum. Tanışmakla onurlanmak isterim.”

Sakıntı parçalar ve tamir işinden anlayan yardımcı

İki yedek teker, dirim malzemeleri, çadır ve anahtar takımları kabilinden zaruri olan malzemelerin yüklendiği motosikletin üst koltuğunda Haydi’nin yardımcısı Velid Basık yolculuk ediyor.

Kendisinin üstelik motosiklet kullandığını anlatım eden Basma, olası arızalar durumunda müdahale edebilmek üzere gerekli bütün gereçleri aldıklarını, ayrıca 14 litre benzini da yedeklerinde bulundurduklarını kaydetti.

Teker tağyir ve umulur aynı durumda arızaya müdahale ederek tamir edebileceğini anlatan Basılmış, “Yoz yaştan beri motosiklete biniyorum beklenir arızaları onarım edebilirim. Gördüğünüz kabil rezerv tekerlerimiz da var.” ifadelerini kullandı.

-Libyalı motosikletçilerden destek

Libya’nın Misrata kentindeki “Refak et-Yol” motosiklet grubu Cezayirli maceracıları karşılayacak misafir etti.

Gereken evrakın hazırlanması üstüne kendilerine yardım ettiklerini ve onları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını tabir eden Refak et-Yol Grubu kaptanı Abdusselam halk-Cenef, “Kendilerine dosdoğru ve kırnak yolculuklar diliyorum ve gene görüşmeyi umut ediyorum.” dedi.

Cezayirli maceracının bindiği Kevalay gemisi hava muhalefeti olmaması durumunda, normal şartlarda 24 Ekim’dahi İstanbul’de demir atacak.

Share: