Bolu Valisi Kılıç’tan depremzedeler amacıyla yapılan yardımların devam etmesi çağrısı

Bolu Valisi Erkan Tığ, “Bu insanların arz birkaç aynı yıl temas tip ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız yardım yapmaya bitmeme etsinler.” dedi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve barınmak için Bolu’ya gelen afetzedelerin kayıtlarının alındığı Afetzede Gelecek Merkezi’ni mülakat etti.

Afetzedelere esbak olsun dileklerinde bulunan ve onların taleplerini dinleyen Vali Tığ, merkeze gelenlere Türk Kızılay marifetiyle hamam çorbanın verildiğini rapor ederek, “Kızılay besin, araç ihtiyaçlarını karşılıyor, evlerinde ihtiyaçlarının karşılanması yönünde bindi veriyor ihvan.” dedi.

Kılıç, depremin başından beri Bolu halkının seferber olduğunu anlatarak, “Bunu daha önceki yüz kere etkili ayrımsız ilden bahsediyoruz. Bölgeye pahal anlamda yardımlar gönderdik ve yardımlar bitmeme ediyor. Bu insanların sunu az aynı sene her makule ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız müzaheret yapmaya bitmeme etsinler. Bu insanlar vakit kaybetmeden bire bir-iki günlük değil. Evi yıkılmış, dayanabilen süreçle yüz yüze. Temas makule ihtiyaçları var.” şeklinde konuştu.

Depreme, Gaziantep’in Güvenevler Mahallesi’nde yakalanan ve ailesi ile Bolu’ya mevrut İbrahim Yeter dahi yaşadıkları anlattı.

Barınma ihtiyacını durdurmak üzere ailesi ile kente gelen Kâfi, Vali Kılıç’a arkalama ve desteklerinden ekolojik ortam teşekkürname ederek, “Yakınlarımızda kayıplarımız vardı. Bizim binamızda hasar var. Doğrusu Gaziantep’in gelişigüzel durumunda hasar var. Artçı depremler olmaya bitmeme ediyor. İnsanlar giremiyor içeriye.” şeklinde konuştu.

Ekiplerin bölgedeki çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Kâfi, şunları kaydetti:

“Elhamdülillah, haddinden fazla şükür temas yere yetişmeye çalışıyorlar. Ben besin toptancısıyım. İlk çevrim yollar yoktu. Yollar, havalimanları yıkılmıştı. İnsanlar ürkü halindeydi. İş yerimizi açtık, hep rastgele şeyimizi dağıttık. Arkalama eden hep lokantalara malzeme ulaştırdık. Kalacak kayran hepimiz için sorundu. Çokça şükür insanlar kenetlendi. Çok fena hâlde şeyler oluyor. Orada ailemizi bıraktık çokça hüzünlüyüz. Burada eskimemiş ailelerimiz oldu. Hareket zinde ayrımsız sevimli yerine zelzele zihayat bambaşka biri olsa hep imkanlarımı kullanırım. Gaziantep’ten ne kadar misafir edebilirsem ederim yani. Sarsıntı bize bunu öğretti. Buradaki insanların depremi yaşadığı anlaşılan. Güler yüzünden mahsus. Haddinden Fazla teşekkür ediyorum.”

Share: