Bitlis’te 419 depremzede öğrenci öğüt başı yaptı

Bitlis’te 419 depremzede öğrenci ders başı yaptı

BİTLİS – Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında Bitlis’e mevrut 419 öğrenci, yetişek öğretimde ikinci yarıyılın başlamasıyla ibret başı yaptı.

Asrın felaketi adına adlandırılan Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremden periferi rötarlı bile olsa 70 ilde fasıl tatili sona erdi. 2022-2023 eğitim talim döneminin zaman tatilinin sarsıntı zımnında verilen arayla birleşmesinin ardından depremin etkilediği 11 ilden Bitlis’e mevrut 419 öğrenci, eşkâl ve 6 ilçede yerleştirildikleri okullarda ikinci döneme başladı.

Konuyla ilgili olarak tıpkı açıklama fail İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, “Zaman periyot tatilinin bitmesinin arkası sıra eğitim öğretime başladık. Maatteessüf ülkemiz asrın felaketi namına adlandırılan bire bir hareket felaketinden geçti. Tığ kendi ilimizde 4 bin 914 sınıfta 5 bin 987 öğretmenle 106 bin 252 mektepli ile terbiye öğretime başlamış bulunuyoruz. Bu çağ bilindiği için gâh değişikliklerimiz oldu. Zelzele bölgesinden ilimize gelen aileler var. Bu ailelerin çocukları var. Tığ bunlarla ilişkin iki asıl mesai yaptık. İlimize araç fail öğrenci sayısı 419’dur. Bu benzer artabilir veya azalabilir ama mahsus artacaktır. Bu öğrencilerimizin hepsini okulları ile buluşturduk. Irak olanlar kurumumuzun vesait ile taşınıyor. Büyük kısmını ise volta mesafesinde olan okullarla eşleştirdik. Fakat dolgun kalınan yerlerde ise biz okul öncesi ile ilişkin bire bir çalışmada yaptık. Öğrenci sayısının tam düzeyde olması halinde asıl sınıfı açtık. Öğrencilerimiz barındıkları yerde ekol öncesi eğitimlerini alıyorlar” diye konuştu.

Share: