Bileğinin gücüyle engellere cebin savaş veren tendürüst sportmen, milli form üzere çalışıyor

Denizlili bedensel mânialı Süleyman Gülnar, tıpkısı yıl önce başladığı bilek güreşi sporunda ulusal şampiyonalarda elde ettiği dereceleri milli formayla ensiz dışına kaldırmak istiyor.

Babadağ ilçesine ilişkin Ahıllı Mahallesi’nde kıvrak, doğuştan yürüme bozukluğu ve çeşitli engelleri bulunan 19 yaşındaki Süleyman Gülnar, 2021 yılında bocce sporuyla ilgilenmeye başladı.

Denizli Engelliler Spor Kulübünde antrenörler eliyle güç güreşine yönlendirilen Gülnar, tutkuyla bağlandığı bu sporda kendisini çabucacık geliştirdi.

Gülnar, Çankırı’dahi 29 Temmuz 2021’de planlı Bedenî Engelliler Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda üçüncülüğü kazandı.

Karabük’te 12 Mart 2022’de planlı Bedensel Engelliler Türkiye Güç Güreşi Şampiyonası’nda üstelik sol branş 55 kilo kategorisinde ikinci olan Gülnar, milli takıma eksiltmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Süleyman Gülnar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bocce oynadığı tam ellerinin canlı olduğunu gören ayrımsız hocasının kendisini bu spora yönlendirdiğini, evinin deposuna kurduğu manzara bisikleti, ağırlıklar ve çatıya astığı iple çalışmalara başladığını söyledi.

Günde 12-13 saat çalıştığını anlatım eden Gülnar, şöyle bitmeme etti:

“Öncelikle bisikletle ısınmayı yapıyorum. Isınmayı yaptıktan sonraları balkonda lastikle bileklerimi ısındırıyorum. Sonra hocamın bana yazdığı program dahilinde hareketleri yapmaya başlıyorum. Haftada benzeri dönüş salona gidiyorum. Orada bilek güreşi ve maharet egzersiz yapıyorum. Sonsuz çalışmamız gerekiyor. Muazzam bir yılımızı say vererek harcıyoruz. İpe tırmanıyorum. İpte asılı kalıyorum teferruatlı bire bir müddet, kalabildiğim kadarıyla. Bunun dışında ağırlıklarla çalışıyorum.”

Faaliyet ortamının dar olduğunu, gereç eksiğinin bulunduğunu nâkil Gülnar, bilcümle zorluklara karşın yılmadığını anlattı.

“Kendime güveniyorum”

Avrupa ve dünya şampiyonaları seçmelerinde liyakatli doğmak istediğini dile getiren Gülnar, şöyle konuştu:

“Hedefim milli takıma gitmek. Bunu başarmak istiyorum. Daha iyi şartlarda çalışsam eminim çokça elan gani yerlere gelebilirim. Kendime güveniyorum. Milli mızıka formasını yısa etmek amacıyla çokça çalışıyorum, yılmıyorum. Bilakis güçlük beni daha çok ateşliyor. artık hırslanıyorum. Yapamadığım şeyleri henüz bol yapmak üzere haddinden fazla çabalıyorum. Haddinden Fazla daha ongun yerlere geleceğim ve milli mızıka formasını birlikte giyeceğim.”

Temel Zeliha Kırıcı ise oğlu ile kurum duyduğunu belirterek, “Biraz tahakküm imkanlarla, köy durumunda çalışmaya bitmeme ediyoruz. Maddi ve manevi, elimizden mevrut destekleri vermeye çalışıyoruz. mütemadi çalışıyor. Oğlum henüz gür şartlarda çalışabilirse Türkiye birincisi olacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Share: