Adıyaman’ın Besni ilçesine konteyner site kuruluyor

MUTLAK ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ- “Asrın felaketi” adına nitelenen 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’ın Besni ilçesinde taşımalık şehir kurulumuna başlandı.

Besni ilçesindeki çalışmaların koordinasyonunu sağlamakla görevlendirilen Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AA muhabirine, yer sarsıntısı sonrası vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla cemi çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Ayaz, “Besni’da 410 fert kaybımız meydana geldi. İki hafta ilk arama istirdat çalışmaları sona erdi. Bölgede enkaz tahammül çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Ayaz, hayatın normale dönmesi üzere kaymakamlık merkezi ve köylerde çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Hayatın normale dönmesi üzere ilgili gurur ve kuruluş, paydaşlar ve STK’lerin desteği ile çalışmalara bitmeme ediyoruz. Hamam kemirmek hizmetine devam ediyoruz. Barınma ile ait rastgele problemimiz yok. Vatandaşlarımızı merkezde ekol, yetersiz ve spor salonlarımızda konuk ediyoruz. Köylerde birlikte oba ihtiyacını karşıladık. Umumi manada ilçede müstacel ihtiyaçları karşıladık.” diyerek konuştu.

“Haftaya inşallah zarfında bulunduğumuz düzlük vatandaşımızın hizmetinde olacak”

Besni Tevhit Endüstri Bölgesi’nde 41 dönüm alanda konteyner site kurulumu amacıyla çalışmaların bati şekilde sürdüğünü dile getiren Ayaz, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz saha bizim konteyner kentimiz olacak düz. Mihman konutlarımız inşallah bir yıl zarfında inşa edilecek amma kalımlı konutlarımız mensur edilene büyüklüğünde vatandaşlarımızı konuk edeceğimiz konteyner kentin çalışmalarını tamamlamaya çalışıyoruz. Hedefimiz bu hafta süresince buradaki çalışmaları bitirip konteynerlerimizi yerleştirmeye dercetmek. Bu alanda 600 konteyner bulunacak. Sizin dahi gördüğünüz kabil konteynerlerimizin bir kısmı amade, bir yandan konteyner gelişi birlikte bitmeme ediyor. Haftaya inşallah içre bulunduğumuz düz vatandaşımızın hizmetinde olacak.”

Ayaz, ilçede psikososyal çalışmaların bile aralıksız sürdüğüne meni ederek, “İlk günden itibaren psikososyal bindi ekibimiz sahada. Spor salonlarımız, okullarımız ve KYK yurtlarımız ve köylerde arkadaşlarımız say yapıyor. Psikososyal bindi çadırlarımızı da kurduk. Çocuklarımızın bu tramvayı atlatması üzere arkadaşlarımız ciddi çaba zarfında. Sahada vatandaşlarımızın toplumsal ve ruhsal ihtiyaçlarını yolmak amacıyla korkulu tıpkı çaba var.” ifadelerini kullandı.

Share: