Zeytinyağının lezzete dönüşen zor yolculuğu başladı

Zeytinyağının lezzete dönüşen zahmetli yolculuğu başladı

Fiyatların kilogramda 60-70 TL bandında olduğu zeytinyağında en çok ihracat yapılan ülkenin ÇAKER olduğu belirtilirken, bu yıl Avrupa’nın yüzde 80’ine arzulu olduğu öğrenildi

MERSİN – Türk mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağının lezzete dönüşen tekaüt yolculuğu başladı. Özellikle ÇAKER, Avrupa ve Rusya almak için tıpkı çok ülkeden yoğun temenni gören zeytin antagonist için fabrikalar bile mesaiye başlarken, bu senenin kitap kalitesi ve yoğunluğu ile artağanlık yılı olduğu olduğu fiyatının iç piyasada 60-70 TL ihracatta ise 80 TL civarında olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin gözyaşı sebze ve meyve da mefret istihsal merkezleri beyninde geçmiş sıralarda kayran kayran Mersin’da geçtiğimiz haftalarda başlayan sofralık zeytin hasadının peşi sıra demin de çevre zeytine geçildi. Ilkin Mersin’in Mutluluk, Silifke ve Efdal ilçeleri girmek için site genelinde 0 rakımdan 800 rakıma büyüklüğünde her meydan dahi yetiştirilen zeytin hem çöz piyasada hem de aut piyasada heves görmesi üreticinin beraberinde mevki ekonomisine ağırbaşlı bir katkı sağlıyor. Bakir bakir bahçelere giren işçilerin ayrımsız kısmı ahali tarağıyla ayrımsız kısmı bile elektrikli çırpma aletleri ile hasadı gerçekleştiriyor. Meydan serilen brandalara dökülen zeytinler daha sonraları işçiler eliyle yapraklarından ayıklanarak sandık ve torbalara doldurulup yağ fabrikalarına götürülüyor. Fabrikaya mevrut zeytinler önce kazanlara dökülüyor henüz sonradan aspiratörden geçirilip yıkanmasının arkası sıra bile kırıcıya giriyor. 2 saat kırıcıdan geçen zeytinler mütekait yolculuğunu tamamlatıp yağa dönüşüyor. Milyonlarca ağaçtan kestirmece 400 bin ton zeytin hasat fail üreticiler, yarısını ufuk yarısını ise sofralık olarak tüketiciye sunuyor.

“Zeytinin lezzetli yolculuğu zahmetten bedii”

Zeytin hasadı yapanlardan Mustafa Mecnunca, “Mersin’dahi zeytin hasadı başladı. Bu hasat 1,5 kamer sürer, elan yeni başladı. Bu yıl zeytinlerimizde verim sunturlu Allah’ın verdiğine şükürler olsun. Elle hasat var, bizim makinelerimiz var, zeytin çırpma makinesi, biz makineyle hasat yapıyoruz. Bayanlarımızda brandanın konusunda döktüğümüz zeytinleri temizleyip kasalara dolduruyor. Zeytinin içimli yolculuğu zahmetten zarif, sıkıntı olmazsa kemirmek olmaz. İşçinin emeğini üstelik bilelim. Pazarda zeytin yağının kilosu 70 teklik, 80 teklik demeyelim. Anca diyenler gelsin bahçede çalışsın, zorluğunu görsün ondan sonraları konuşsun” dedi.

“Bu yıl rekolte haddinden fazla erdemli, iyicene ayrımsız mevsim olacak”

Hem yağ ihracatı özne hem üstelik Efdal’da zeytin yağı fabrikası işleten Muhammet Gök ise “2022 yılı sezonu bakir başladı, ayrımsız haftadır çekimlerimizi yapıyoruz. Şuan kim sıktığımız zeytinler genelde yeşil. Bunlarda er hasada giriyor. Yağ kalitesi çokça yüksektir, asit oranları düşüktür. Onun üzere er hasat için şuanda akıllıca beş altı. Ekimin 10’undan sonra Familya ayına kadar bölgemizde akim rakımdan 800 rakıma kadar zeytin vardır. Havza havza Eş ayına kadar sezonumuz aceleci bire bir şekilde bitmeme bedel. Bu sene mahsul rekolte çokça efdal, güzeşte yıl vermeyen yılıydı. 2022 İnşallah pir bire bir mevsim olacak. Hem bizim amacıyla, hem üreticilerimiz amacıyla pir ayrımsız sezon olacak” diyerek konuştu.

Avrupa yüzdelik 80’ine talip, ÇAKER ve Rusya’ya üstelik gidiyor

İspanya’birlikte rekoltenin haddinden fazla düşük olduğuna özen çekici Asuman,” İhracat bazında talep çokça, faziletkâr fiyatlar haddinden fazla çok ongun şuanda. Beklediğimizin üzerinde fiyatı var. 60-70 TL bazında şuanda. Genelde Avrupa murat ediyor Bilcümle ürünlerle ilişkin ihracat sıkıntımız vardı devlet kendisine, şuanda Avrupa bizdeki üretimin yüzde 80’ini çekeceğini söylüyor. Arz büyük ihracat yaptığımız talih Amerika Mürekkep Devletleri. Elan ilk Avrupa’birlikte yoktu, Avrupa dilek ediyor, Rusya ayan şuanda Rusya murat ediyor. Genel anlamda bütün dünyaya ürünümüz İnşallah bu yıl pir tıpkı şekilde gidecek. Türkiye’nin gelişigüzel noktası bol, Ege’den Hatay’a büyüklüğünde vermeyen dideban bulunmayan, bütün istihsal çokça haddinden fazla bereketli bu yıl” ifadelerini kullandı.

Share: