Zeki Müren, vefatının 26. yılında Bodrum’da anıldı

Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Zeki Müren’in ölümünün 26. yılında, sonuç yıllarını geçirdiği ve ölümünden sonradan müze namına planlı evinde anıldı.

“Hanek Güneşi” yerine tanınan Zeki Müren amacıyla planlı ihtifal etkinliğine, vatandaşlar bunaltıcı ilişki gösterdi. Dünyalık varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Bilimi Vakfı’na (TEV) bağışlayan artist amacıyla dua edildi.

Mevlitte katılımcılara kat ve lokma ağırlama edildi. Sanatçının, müze namına hizmet veren iki eğik evini konuşma yazar eşyaları inceleyici vatandaşlar hatırat fotoğrafı dahi çektirdi.

Etkinliğe katılan Bodrum Şehremini Ahmet Aras, Müren’in iri bir Bodrum aşığı olduğunu anlatım ederek, “Bodrumlu da bire bir hislerle Zeki Müren’i kalpten severdi, kucaklardı ve her devir erbap çıkardı. Anlaklı Müren’in anısına birlikte topluluk çıkmaya Bodrum ve Bodrum halkı namına bitmeme ediyoruz.” dedi.

TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü zahmetli Tugay Açık Deniz Durak üstelik sabık iki sene müstevli dolayısıyla bölüt küşade doğum programı ve yâd konseri düzenlenmediğini belirterek, yeniden sunturlu tıpkısı etkinlikte onu andıklarını dile getirdi.

“Laf güneşiydi, şimdi terbiye güneşi oldu”

TEV Genel Müdürü Banu Ötede birlikte sanatçının Bursa’üstelik mezarı başında da anıldığını kaydetti.

Müren’in 26 yıldır mirasına topluluk çıktıklarını anlatan Baş Döndürücü, “Eş çıkmaya de devam edeceğiz. Konferans güneşiydi, şimdi terbiye güneşi oldu. Biz vakıfta kendisini ‘Terbiye güneşi’ diye anıyoruz. Yüzlerce çocuğa esasta vesile verdi, rüya oldu. imdi bile bizim vazifemiz, senelerce bu ışığı, güneşi yaymaya aylamak.” diye niteleyerek konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen yâd etkinliği kapsamında, akşam Bodrum Antika Tiyatro’daki dinleti düzenlenecek.Share: