Zaman kadınları peynir yapımını kursta öğreniyor

Kadınlar kursta peynir yapımını öğreniyor

Sivas’ta Ahali Yetişek Merkezinde açılan Peynir Üretim kursunda yetişek düz karı kursiyerler, evlerinde tükettikleri peynirleri bağan maliyetlerle çoğaltma imkanı buldukları gibi satışını gerçekleştirip sülale bütçelerine birlikte katkı sağlıyor

SİVAS – Sivaslı kadınlar peynir yapımını Halk Yetişek Merkezinde açılan Peynir Üretim kursunda öğreniyor. Evcil ve yabancı 23 soy peynir yapımını öğrenen kadınlar ürettikleri peynirlerin satışını gerçekleştirip familya bütçelerine dahi yardım sağlıyor.

Sivas Halk Terbiye Merkezi ve Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde açılan Peynir Istihsal kursu kadınların kısık ilgisini gördü. Kursta, evlerinde tüketecekleri peynirini katıksız yollarla ve bağan maliyete üretme imkanı bulan kadınlar benzeri zamanda bugüne büyüklüğünde adını bile duymadıkları, dünyandaki değişik bölgelere hususi peynirlerin yapımını da öğreniyor.

Urfa Arazi peynirinden Kars Gravyer peynirine büyüklüğünde bir nice yörenin muhtelif peynirlerinin yapımını öğrenen kursiyerler bunların yanında İtalyanların; Mozerella, Parmesan, İngilizlerin; Çedar, Hollandalıların ise Gouda ve Edam peyniriyle gelişigüzel toplamda 23 cins peynirin üretimiyle ilişik yetişek alıyor.

“7.5 Teklik sütü 150 liralık peynire dönüştürüyorlar”

Peynir Üretimi Kurs Hocası Saliha Bozkurt, benzin üreticisi olan kursiyerlerin sütlerini çeşitli peynirler yaparak değerlendirdiğini belirtip, “İlk başladığımızda 10 çeşit peynir yapmıştık. Şuanda 23 nev peynir üretiyoruz. Bunların içerisinde elverişsiz dışında yapılan peynirlerde var. Onları üstelik kursta yaptık ve çokça beğenildi. Diğerler çeşitlerde bizim domestik peynirlerimiz. Süt üreticisi olan insanlar amacıyla evinde kim sütünü 7.5 liraya satıyorsa, sütlerini peynire dönüştürüp 150 liraya büyüklüğünde çokça ferah ferah satabilirler. Böylece evinde ki sütünü çokça elan domuzuna değerlendirmiş olurlar. Bunun beraberinde amade aldığımız peynirlerin içerisinde hangi olduğunu bilmiyoruz. Bu yüzden bildirme zinde peynir evde yapılandır. Dışarıda satılan peynirlere için henüz makul fiyata geliyor. Hem dosdoğru hem birlikte henüz akla yatkın fiyata yapmış oluyorlar. Ben haricen evime peynir satın almıyorum. Kursumuz 6 hafta sürüyor ve kursiyerler bu süreyi tamamladıklarında tıpkısı sertifika alıyorlar. İleride seçkin benzen işletmesine ahzetmek istediklerinde bu şehadetname kendilerine yardımcı oluyor. Tıpkısı zamanda bu sertifikalar bankadan emniyet çekecek hatun kursiyerlerimizde bankalardan artı benek kazandırıyor” şeklinde konuştu.

“Marketlerden peynir almıyoruz”

Kursiyerlerden Tuğba Aycan, kendi ürettikleri peyniri marketlerdekilerden daha uyguna geldiğini belirterek, “Bu kursta 23 zümre peynir yapımını öğrendik. Evde henüz değişik peynirler yaptığımız üzere marketlerden peynir almıyoruz. Imdi zat soframızda 4-5 tuhaf peynir koyuyoruz. İtalya, Almanya ve Hollanda’birlikte yapılan peynirleri öğrendik. Süt sığırcılığı yaptığım için hayvanlarımın sütünü bu şekilde değerlendiriyorum. Yaptığım peynirleri satarak evime yardım sağlıyorum” dedi.

Kursiyer Rukiye Polat, özlük yaptıkları peynirin marketlere için daha dimdik olduğunu ifade ederek, “Bu kursta doğal ve dosdoğru peynirler yapıyoruz. Sonunda içerisine hangi kattığımız biliyoruz ve sofrada hangi yediğimizi biliyoruz. Evde yazmak satın almaktan daha uyguna geliyor. Hocamızın sebebiyle sınırlı dışında yapılan peynirleri bile yapabilecek duruma geldik” şeklinde konuştu.

Share: