Yusufeli’nin nakil süreci planlandığı gibi bitmeme ediyor

Artvin Valisi Yılmayan Şahika, Yusufeli Barajı nedeniyle akarsu altında kalacak Yusufeli ilçesinin eskimemiş iskân yerine huruç sürecinin planladıkları şekilde devam ettiğini söyledi.

Vali Zirve, beraberindeki Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan, DSİ Umum Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, DOĞRU Öğür Artvin Saylav Erkan Teber ve değişik ilgililerle Yusufeli Barajı ve HES Projesi dolayısıyla akarsu altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı kullanılmamış iskân yerinde incelemelerde bulundu.

Saha incelemesinin peşi sıra gerçekleştirilen koordinasyon toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda mevcut Vali Doruk, göç sürecinin planladıkları şekilde devam ettiğini belirtti.

Türkiye’nin saygınlık projelerinden olan, Türk mühendis ve işçisinin karşı teriyle ağız ağıza milli sermayeyle nesir edilen Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında su altında kalacak Yusufeli tarz ve 19 köyünde iskan çalışması yapılarak 2 bin 660 familya amacıyla kaymakamlık merkezinde, 520 sülale amacıyla birlikte köylerde atılmak için 3 bin 180 aileye türe sahipliği kazandırıldığını vurgulayan Doruk, gelinen noktada huruç sürecinde makro duruluk alındığını aktardı.

İlçe ve köylerdeki aksiyon yerleri için üstelik toplamda 325 doğruluk sahibi olduğunu anlatan Şahika, şöyle bitmeme etti:

“Çalışmalarımızda sona geldik. Zaman, artan eksikler neler, üzerinde fiilen top eksilmek amacıyla eksiklerin giderilmesine çevrilmiş istişareler yapıyoruz. Sevinerek söyleyebilirim ki geçtiğimiz günlerde kamu kurumlarını taşımıştık. Vatandaşımız dahi kendinden peyderpey taşınmaya başladı. Yıpranmamış evlerine yerleşiyorlar, birtakımı bile olmak üzere hazırlık yapıyor. Taşınan vatandaşlarımıza de 3 bin lira iskan yardımı yapacağız. Buradan afişe etmek istiyorum. Adamakıllı tıpkısı noktaya geldik.”

Zirve, vatandaşların endişelerini gidermenin gayreti zarfında olduklarının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Vatandaşlarımızın kafalarını karıştıran hususlar var. Bunlardan biri, ‘Acaba yıpranmamış yerleşim yerinde yakacak konusu kuşkusuz olacak? Aidat konusu zahir olacak?’ Bununla ilgili TOKİ önderliğinde şehir yönetimi oluşturuldu. Kasım ayından itibaren göz sahibi olan vatandaşlarımız ne asıl ödemeler yapacak, maliyetler ne olacak, ödeme takvimi başlamış oluyor. Dairelerin büyüklüğüne göre 300 teklik, 450 liralık beyninde konutların eş giderleri amacıyla sahiplerinin ödeyeceği aidatlar var. Vatandaşlarımızın maaş 1000 liralık ile 1200 liralık beyninde yakacak masrafı olacak. Ego anlı şanlı iyi olmasını diliyorum.”

“Bu noktaya gelmek mutluluk donör”

Milletvekili Erkan Balta üstelik muhaceret sürecinin işlediğini, gelinen noktada şişman sorunların çözüldüğünü söyledi.

Şehrin yaşanılacak alanlarının balaban oranda tamamlandığını rapor eden Balta, şunları söyledi:

“Neredeyse ağız ağıza tükenik diyebiliriz. Bu noktaya süzülmek mutluluk verici. Hep gayretimiz vatandaşlarımızı yer birkaç sorunla eskimemiş yerleşim yerlerindeki hayatlarına döşemek. Önümüzdeki haftadan itibaren daha çok kişinin yeni iskân yerine taşınacağına inanıyorum. Bu stabil coğrafyada, kendine özgü tıpkısı kaymakamlık meydana mevrut olmasını kullanmak hem devletimiz yerine hem birlikte vatandaşlarımız adına alım donör.”

Bina İşleri Genel Müdürü Banu Arslan ise Yusufeli ilçe merkezinin yıpranmamış iskân adına muhaceret sürecinde 6 haftadır tınlamalı adına eş güdüm toplantıları yaptıklarını söyledi.

Birinci ve üçüncü bölgenin taşınılabilir halde olduğunu tamlayan Aslan, şunları kaydetti:

“Taşınan vatandaşlarımız var. Taşınan esnafımızı da gördük. Onların açtığı dükkanlardan dahi intifa şansımız oldu. İkinci ve dördüncü bölgeler ortamında cümle detayları fikren eksikleri tamamlamaya himmet ediyoruz. Planladığımız taşınma takviminde hiçbir aksama olmadığını belirtmek istiyorum. 8 dönem içerisinde ikinci ve dördüncü mıntıka üstelik birinci ve üçüncü toprak üzere taşınmaya amade arkaç gelecektir. 50 ile 70 ortada vatandaşımız kırsalda ve kentselde taşınmış durumda. Bunun da mutluluğu içindeyiz.”Share: