YURTTA KÜSURAT 25 ÜNİVERSİTELİ, ZEHİRLENME ŞÜPHESİYLE HASTANEYE BAŞVURDU

SAMSUN’dahi KYK Karadeniz Koca Öğrenci Yurdu’nda artan 25 mektepli, yedikleri yemekten zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye başvurdu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) tahsil gören öğrenciler, son 3 bölüm içerisinde leyli kaldıkları KYK Karadeniz Ayvaz Öğrenci Yurdu’nda yedikleri kemirmek sonrası rahatsızlandı. Göden bulantısı ve kusma şikayetleriyle 25 öğrenci, hastaneye başvurdu. Görme altına alınan ve sağlık durumlarının bol olduğu belirtilen öğrenciler, tedavilerinin arkası sıra taburcu edildi. Yurtta mütezayit öğrenciler, içerisinde aldanmaz bulunduğunu öne sürdüğü yemeklerin fotoğraflarını çekip sosyal medyadan paylaştı.

VALİLİK İNCELEME BAŞLATTI

Valilik, gıda zehirlenmesi şüphesi konusunda yurtta tetkik başlattı. Il yoluyla yapılan kayıtlı açıklamada, yurdun sıkça denetlendiği belirtilerek, “KYK Karadeniz Koca Mektepli Yurdu’ndaki yemekhane ve kantin işletmesi makul aralıklarla denetlenmektedir. Sonuç iki ay içerisinde 11.11.2022 ve 23.12.2022 tarihlerinde denetlenmiş olup, bu denetimlerde seçme ayıp ve arıza tespit edilmemiştir. 30-31 Antrakt 2022 tarihlerinde gâh öğrencilerimizin amel ve göden bulantısı şikayetiyle hastaneye götürülmesi üstüne 30-31 Mabeyin 2022- 01 Ev 2023 günlerinde çıkarılan yemeklere ilgilendiren numuneler İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’ne tahlile gönderilmiştir. Bahis valiliğimizce yakından izlem edilmektedir” denildi.

‘SABAHA BÜYÜKLÜĞÜNDE MİDEMİZ YANDI’

Rahatsızlanan öğrencilerden Kaan Yaldır, ‘Yemekten sonra odaya geçtiğimizden tahminî nakıs saat sonradan derakap çarçabuk hepimizde tıpkısı karın ağrısı ve göden yanması başladı. Beğenilir, diye niteleyerek bekledik amma uyuyamadık. Sabaha kadar midemiz ağrıdı. Biz bile acile geldik. Gelenlerin bütünü bir dertten. Elhak kemirmek yapılan ortamlarda hijyen denen bir öz namevcut” dedi.

‘YEMEĞİMDEN İKİ NÖBET PLASTİK ÇIKTI’

Yurtta yediği yemeklerin içinden iki nöbet plastik çıktığını öne süren darülfünun öğrencisi Gürkan Atasever, ‘Benim yemeğimin içerisinden iki yol plastik imdi. Ben şikayet amacıyla müdüriyete gittim. Bu seferlik olsun dediler. Hamur makinesinin plastiği karışmış” diye konuştu. Yediği yemeklerin yekpare pişmeden servis edildiğini söyleyen Ahmet Arslan da ‘Ben da mide bulantısı yaşadım ama gayrı arkadaşlarım büyüklüğünde çok yoğun geçirmedim. Akşam yemeğinden sonradan benim midem bulanmaya başladı. Akşam Ezanı yemeğinde patatesli tavuk yemeği vardı. Tavuk pişmemişti, patatesin dahi tadı yoktu. Yedikten sonra midem bozuldu. Allah’tan ego arkadaşlarım kadar ağır atlatmadım’ diye niteleyerek konuştu.

Share: