Yükselen basamak fiyatları arsaya olan talebi artırdı

Pandemi koşullarının beraberinde artan basamak fiyatları karşısında arsanın daha ulaşılır olması, enfl asyona alın ayrımsız tehlikesiz olarak görülmesi ve kısa zamanda idrak sağlaması dolayısıyla envestisman aracına dönüşen arsaya rica 2021 yılında bildirme faziletkâr seviyeye imdi. TÜİK ile Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü verilerine bakarak yer ve araziye olan rica aynı önceki yıla göre yüzdelik 29,6 artarak 1 milyon 528 bin bandına geldi. Bu satışların 722 bin adedini tarla, 480 bini yer olurken, gayrı satışlar ise işyeri, üretimlik, bölüm, antrepo, sanayi sitesi oldu. Dünya’dahi Leyla İlhan imzasıyla meydan alan habere bakarak, bire bir dönemde Türkiye genelinde satılan hane adedi ise yüzde 0,5 nokta azalarak 1 milyon 491 bin 856 namına gerçekleşti. Erdemli arzu fiyatları sıçrattı. 6 kamer ile 1 sene beyninde mütebeddil tarla ve yerey fiyatları imdi mahiye bazda değişmeye başladı.

Bildirme erdemli artışlar Antalya ve Muğla’birlikte

Yurt ayar tespiti yapan Endeksa verilerine göre ev imarlı arsalarda genişlik faziletli eşit artışı Antalya’da yaşandı. Antalya’da arsaların fiyatı yıllık bazda yüzdelik 131 artarak metrekare fiyatları bin 923 TL’ye çıkarken, İzmir’bile yüzdelik 103 artışla 2 bin 228 TL’ye yükseldi. Muğla yüzdelik 98’lik artma ve bin 847 TL’lik metrekare fiyatıyla yer fazla artışın yaşandığı 3’üncü şehir oldu. İstanbul’dahi ortalama metrekare fiyatları yüzde 76 artarak fiyatı 2 bin 844 TL’ye çıkarak listede 4’üncü oldu.

Toprak-bağ-bahçede Antalya ve İstanbul önde

Tarla, bağ ve bostan kadar arazilerin fiyatlarına baktıklarında ise yüzde 120 artışla yeryüzü faziletkâr değer artışının Antalya’de görüldüğünü belirten Ibret, Antalya’yı, yüzde 83’lük artışla İstanbul, yüzde 62’lik artışla İzmir ve yüzdelik 55’lik artışla Denizli’nin sargı gördüğünü kaydetti.

2018’den itibaren yeni hane üretiminin talebin gerisinde kalması yani sunu irade dengesinin kırılganlığı zımnında piyasanın arsa ve araziye yönelerek benzeri dara oluşturmaya çalıştığını aktaran Gurur Ibret şöyle konuştu: “Ekonomideki varagele anları ve enfl asyona karşı yurttaş emniyetli liman olan gayrimenkule yöneliyor herhangi bir ant. Bu denklemde elindeki parayı koruyabilmek talip ama ev alamayan yurttaş arsaya yöneldi. ”

Enflasyondan dehalet ara bulucu

TSKB Gayrimenkul Valüasyon Genel Müdürü Makbule Yönel Töz, “2021’yarı evvel 6 ayında 576, bin 979 skor arsa ve toprak satılırken, ikinci yarıda bu oranın artarak 625 bin adete çıktığını ve yıl toplamında 1 milyon 262 bin 848 olduğunu söyledi. Özellikle sonuç 2 yılda enfl asyondan dehalet amacıyla dahi göz alamıyorsam yer, yer alamıyorsam yer alayım düşüncesiyle satışın arttığını kaydeden Töz, “Yer ve tarlada aylık bazda bu fiyatlar değişmeye başladı. 2 sene önceki genelde bu değiş süreleri 6 kamer ile 1 yıl olurdu. Ancak akıbet 2 yılda bundan temas etmek olanaklı değil” ifadelerini kullandı.

Alımlarda efdal gelirliler öne çıkıyor

“2021 yılı ortası ile 2022 Mayıs kocaoğlan beyninde gerçekleşen alımlar yatırım amaçlı” diyen EVA Taşınmazlar Valüasyon Umumi Müdürü Cansel Turgut Kalem, alımlarda efdal gelirli kitlenin öne çıktığını söyledi. Kalem Erbabı, “Beyaz Zehir yakalılar ise bağan pahalı, aşağılık arazileri tercih ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Beyaz yakalının ilgisi artıyor

Türkiye’da faziletli dirimsel sahibi arsa yatırımcılarını bir kenara bıraktıklarında yer alımının ağırlıklı kendisine mutedil dershane marifetiyle yapıldığını söyleyen Ululuk Öğüt, “Mütezayit hane fiyatları, engin mücahede sistemi ve büyükşehirlerden kenar kentlerine göç zımnında yer ve araziye beyaz yakalıların ilgisi de artıyor” dedi.

Çalım yaparken özen edilmesi gerekenler

Cansel Turgut Musannif, arsa ve arazi yatırımcıların dikkate etmesi müstelzim konularda bile vukuf verdi. Bu durumların başında parselin manzara doğruluğu doğrulama etmeleri olduğunu tamlayan Yazar, “Hisseli olup olmadığı, enerji aktarım hattından etkilenip etkilenmediği, amme kurumlarının tarıma ahali verişi kısıtlayacak ayrımsız şerhi olup olmadığı üzere veriler araştırılmalıdır. Buradaki tavsiyemiz ise envestisman yapılacak arsa-yer amacıyla istekli bire bir değerleme kuruluşundan hizmet alınmasıdır” dedi.

Türkiye envestisman, dünya abuhava krizi üzere alıyor

İklim krizinden hava dünyada yer/toprak alımlarında tıpkısı yükseliş trendi olduğunu ancak şu zaman Türkiye’bile yapılan alımların ana sebebinin yatırım olduğunu gözlemlediklerini aktaran Kurum Öğüt, “Envestisman gayeli alınan arsalarda bölgenin hisse senedi potansiyeli anne sebep olarak öne çıkıyor. İleriki dönemde bölgede yapılacak olan enfrastrüktür projeleri, amme projeleri, yapım projeleri, ve o anki değer göz önünde bulundurulan önemli faktörler” dedi. Makbule Yönel Cevher birlikte, serencam zamanlardaki gayrimenkul ayar artışları zımnında envestisman gayeli yer ve arazi alımların elan civar plana çıktığını söyleyerek şunları kaydetti: “İklim değişikliği etkisini ise artık üstüne inşa aile yapılabilecek evet da teşrinievvel dikim yapılabilecek araziler tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda İstanbul’un mümasil çevresinde gizil oluşturan iller Sakarya, Çanakkale, Balıkesir üzere bölgeler olarak karşımıza çıkıyor.”

İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 öneri

 

Fahiş kiralar için yeni tez: Çeteleşme var!

 

Fahiş icar artışına düzenleme: Detaylar anlaşılan oluyor!

 

Share: