Yüksekovalı kadınlardan depremzedeler amacıyla atlatmak pişirme seferberliği

Yüksekovalı kadınlardan depremzedeler amacıyla ekmek pişirme seferberliği

HAKKARİ Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde aktif kadınlar, deprem bölgesinde ateş parçası vatandaşlar üzere tandır ekmeği pişirmeye başladı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan yardımlar bitmeme ederken, Yüksekova ilçesinin mahalle ve köylerinde faal kadınlar ise tandırlarda ekmek pişirerek bindi oluyorlar. Günün evvel ışıklarıyla tandırın başına sabık kadınların pişirdikleri ekmekler, poşetledikten bilahare Yüksekova’da deprem için kurulan merkeze ulaştırılmak amacıyla görevlilere tasdik ediliyor.

Elinden gelse aralıksız savmak pişireceğini ifade eden Tuba Şarap, “Depremzede kardeşlerimiz amacıyla savmak pişiriyoruz. Ben bu konudan bahsedildiğinde çok duygulanıyorum. Elimizden geldikçe bizde bu yardımlarda bulunuyoruz. Cenabıhak yardımcıları olsun, hepsine yakarış ediyoruz. Bu print günleri atlatacağız inşallah. Baktık somun savsaklamak lahzada bayat oluyor, bizde değişmeyen verdik ve lavaş ekmeği yapmaya başladık. Çünkü 1 kamer dayanabilir lavaş ekmeği. İnşallah hep bu hayra katılır ve savuşturmak yapar” dedi.

Necla Süvari isimli kadın ise depremzedeler amacıyla savsaklamak etme seferberliğine başladıklarını söyleyerek, “Allah’tan ölenlere yağmur, yaralılara iflah diliyorum. Bu acının tarifi yok. Bizde elimizde geleni yazmak üzere cümle elini taşın altına koymuş durumda. Bizde depremzedeler üzere savsaklamak yapmaya başladık. Tandır ekmeği bozulmadığı için bizde bunu yapmaya karar verdik. İnşallah gelişmemiş sürede bu süreç biter” ifadelerini kullandı.

Share: