Yük Zindanlarına hayran mütezayit ziyaretçiler, içindeki pisliğe reaksiyon gösterdi

Abra Zindanlarına hayran küsurat ziyaretçiler, içindeki pisliğe aksülamel gösterdi

MARDİN – Mardin’üstelik ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Denge Antika Kenti ve ahali ortada “zindan” adına tanıdık sarnıçlar, ziyaretçiler marifetiyle beğenilirken, etki olmasına aksülamel gösterildi.

Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta kâin Yük Mahallesi’nde vadi kayran ve tarihte Üst Mezopotamya’nın yer kocaman iskân yerlerinden olan Angarya Antika Kenti’nde 1500 almanak toplu mezarın yanında muhtelif yapılar bulunuyor.

6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki akıbet kalesi kendisine akseptans edilen Angarya ve çevresi, o çağ savaşların sunma dokunaklı olduğu nahiye olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre kadar surlarla çevrilerek ayrımsız defans sistemi oluşturuldu. O dönemde kısaca 40 bin nüfusun barındığı kentin akarsu ihtiyacı de yapılan sarnıçlar marifetiyle giderildi. Bizans İmparatorluğu dönemine ilişkin yapıların bulunduğu alanda yapılan hafriyat çalışmalarında bu sarnıçlar birlikte ortaya çıkarıldı.

Halk ortada “zindan” yerine adlandırılan binlerce metreküp akarsu kabul etme kapasitesine erbap su sarnıcının, derinlik itibarıyla İstanbul’de kâin ve 6. asır Bizans dönemi eseri olan Yerebatan Sarnıcı’ndan 6 metre daha koyu olduğu uzmanlar yoluyla belirlendi. Kentte ziyarete gelen vatandaşlar, yapılara hayran kalırken, yapıların bozulmamış kullanılmaması ve düzensiz olmasına de aksülamel gösterilerek yetkilere ve yerli halka çağrıda bulunuldu.

“Başka ülkelerde 50-100 yıllık kalıntılarına gözleri kadar bakıyorlar”

Ankara’dan gelen ziyaretçilerden Erkan Sebep, arkadaşlarıyla Mardin ve arkası sıra Yük Antika Kenti zindanına geldiklerini söyledi.

Çokça fena hâlde yerler olduğunu değerlendiren Sebep, “Mimarisi haza. Ama nedense insanlarımız bakmıyor. Yerlerde kağıt parçaları, süprüntüler, eyvah. O kadar sunturlu yerlerimiz var tek şekilde değerini bilmiyoruz. Adamların (Avrupa) 50-100 senelik kalıntıları var gözü kadar bakıyorlar. Bizde herhangi bir yerde gün akıyor ama hiçbir şekilde bakmıyoruz. Biri orada şiddetli yakmış, biri yere izmarit atmış. Efsus!” ifadelerinde bulundu.

“21 yüzyılda bu mimariyi fehmetmek çok zor”

Niğde’den gelen ziyaretçilerden Adviye Yüksel ise eşinin Mardin’dahi memur olduğunu, hem onu temizlemek amacıyla, hem da kentti başvurmak üzere geldiğini rapor etti. Herhangi Bir şeyin çokça fena hâlde olduğunu dile getiren Yüksel, “Halis Muhlis yerler. Çokça hoşuma gitti. Ama bir iki önceki beyefendinin dediklerine katılıyorum. Keşki tarihimize henüz iyi eş çıkabilsek. Seçme şeyi henüz güzel değerlendirebilsek, rastgele yeri daha bozulmamış tutabilsek. İnsanlar elbette hakeza tıpkı özdek yapmışlar. Elleriyle pekâlâ işlemişler? 21 yüzyılda bu mimariyi yararlanmak çok ağırlık. Yer ufak bire bir sallantıda eskimemiş binalar yıkılırken bunlar yüzyıllardır ayakta kalması iri aynı nasip bence, tarihimiz ve ülkemiz üzere” diyerek konuştu.

Yetkilerin buralara sahip çıkmasını istediğini nâkil Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı.

“Geçmişimize eş çıkalım, çocuklarımıza güzelce tıpkı vatan bırakalım”

“Bunların değerlendirilmesini isterim. Kasaba halkının bile burayı daha bozulmamış, henüz iyicene tutmasını isterim. Rastgele husus mülk söylemek değil, tarihi ve esbak henüz mehabetli. Geçmişimize topluluk çıkabileceğiz kim, geleceğimize envestisman yapalım, çocuklarımıza güzel tıpkısı yurt bırakalım.”Share: