Yıldırı örgütü PKK üyeliğinden tutuklanan İBB çalışanı bilge karşısında

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde (İBB) toplumsal hizmet uzmanı kendisine çalışırken tutuklanan Şafak Duran’ın “silahlı terör örgütüne unsur olmak” suçundan yargılanmasına başlandı.

İstanbul 32. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya vakfedilmiş maznun Şafak Duran ile avukatları katıldı.

Kimlik tespitinde tutuksuz ilk içtimai hizmet uzmanı olarak 9 bin teklik maaşla İBB’birlikte çalıştığını nâkil sanık, savunmasına terbiye hayatını anlatarak başladı.

Duran, Sakarya Üniversitesinden 2016’da mezun olduğunu, ancak dışında faziletkâr lisans yapabilmek için 1 sene Fransızca dersi aldığını, sonrasında Fransa’daki Strazburg Üniversitesi’ne kabul edildiğini, erdemli lisansını toplumsal hizmetler ve göç alanında yaptığını anlattı.

İBB’ye genel ağ sitesi üzerinden iş başvurusu yaptığını anlatım eden Duran, burada birçok projede çalıştığını, geçtiğimiz yıl gözaltına alındığını ve serbest bırakıldığını anlattı. Duran, ikinci kere gözaltına alındığı sürece büyüklüğünde daraç dışına çıkma imkanı olmasına rağmen masumiyetine güvendiği amacıyla Türkiye’da kaldığını söyledi.

Duran, için agresif ve dolma istihbarat yapıldığını ve kimlik bilgilerinin yayma edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Gaye değilim, kurbanım. Bu foto bana ilişkin değildir. Nerede çekildi bittabi üretildi. Bozukluk tamam Türkiye’ye gösterildikten sonra bana gösterilmiştir. Bu çağda sayısal bilgi ve fotoğraf peyda etmek çokça kolaydır. Üzerimdeki itham benim için haddinden fazla ağırdır. Hakkımda rapor veren kişileri tanımıyorum. Tanım ettikleri merkez benimle uyuşmamaktadır. Çok sorunlu aynı ailem vardı, kafamı sıçmak amacıyla benzeri ara Diyarbakır’a gittim. Eksantrik illere birlikte gitmişliğim vardır. Mesleğim ayrımsız hesaplaşma için elimden alınmıştır. Beraat etsem da mesleğimi yapabileceğimi düşünmüyorum. Bu İBB ile hesaplaşma dosyasıdır. Benim hakeza bir dosyayı aydınlatmaya gücüm yetmez. Savuşma niyetim yoktur, ancak dışına sorti yasağı verilerek da olsa tahliyemi istiyorum.”

Küşayiş kararlar

Sanık, savunmasının ardından duruşma başkanının gösterdiği fotoğraftaki kişinin kendisi olmadığını söyledi. Duruşma başkanının, “Sana çokça benziyor amma” sözleri üzerine sanık Duran, “Benim böyle fotoğraflarım yok. Kendime güveniyorum. Fotoğraftakileri de tanımıyorum.” dedi.

Meydanlık kararını açıklanan mahkeme, sanığın mevkufiyet halinin devamına hükmetti. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak, sanığın PKK silahlı yıldırı örgütüyle bire bir ilgisinin olup olmadığına dair yapılması maksut araştırmanın beklenmesine karar veren mahkeme, sanıkla ilişkin daha evvel beyanda kâin kişilerin duruşmada şahit yerine dinlenilmesini karara bağladı.

Duruşma, sanığın 2014’te yıldırı örgütüne katıldığı iddiası göz önüne alınarak, 2014’te kullandığı telefon hattıyla ilişik baz ve HTS kayıtlarının ilişik kurumlardan istenilmesine hükmetti.

Sanığın, 2014’te tahsil gördüğünü bildirdiği Sakarya Üniversitesi’ne yazı yazılarak, okuduğu dönemde devam zorunluluğu olup olmadığını, sınavlara girip girmediği, okula devam sağlayıp sağlamadığına dayalı kayıtlar ile okulun akademik takviminin istenilmesini kararlaştıran duruşma, duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

İstanbul Inanma Müdürlüğü Terörle Savaşım Idarehane Müdürlüğü ekipleri, PKK faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik ölçülü çalışmalar kapsamında, İBB’üstelik içtimai bakım uzmanı yerine etkin Şafak Duran’ın (30), 2016’da Şırnak’ta yıldırı örgütü üyelerinden elde edilen dokümanlarda kırsal alanda elinde ayrıntılı namlulu silahla fariğ fotoğraflarının çıkması üstüne harekete geçmişti.

Polis ekipleri, 27 Nisan’da İBB Içtimai Hizmetler Müdürlüğünün Üsküdar’daki Anadolu Yakası Içtimai Müzaheret Birimi’nde çalışan zanlıyı gözaltına almıştı.

Savcılık, ifadesinin peşi sıra şüpheliyi tevkif talebiyle nöbetçi hakimliğe atıf etmiş, sevk yazısında berbat için 2021’üstelik yapılan operasyonel say kapsamında canlı nedamet hükümlerince ifadesi alınan Roza Amed harf adlı Fatma Yiğit ile Hozan Serhat harf ünlü Cahit Karagülle’nin teşhissiz beyanda bulunması konusunda soruşturmaya başlandığı aktarılmıştı.

Şafak Duran’ın, hakkındaki beyanlar üzerine yapılan tespitlerin arkası sıra gözaltına alındıktan sonradan 19 Ev 2021’dahi serbest bırakıldığı bilgisine saha verilen yazıda, anket işlemleri bitmeme ederken 2016’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK yıldırı örgütü üyelerine ait dokümanlar üstünde yapılan afişe çalışmaları neticesinde, teşekkül üyelerinin fotoğraflarının ele geçirildiğine değinilmişti.

Yazıda, “Şüpheliye ilişik olduğu değerlendirilen fotoğraf üzerinden İstanbul İl Kurnaz Kriminal Laboratuvarı marifetiyle yapılan inceleme neticesinde direnerek beklenen bir yaşama olduğuna müteveccih tespitlerin yapıldığı, şüphelinin beyanının, bütün bu tespitler karşısında suçtan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirilmiştir.” denilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tutuklanan sanığın “silahlı yıldırı örgütüne organ görünmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması isteniyor.

Share: