Yazılımda 58 bilyon dolarlık hizmet ihracatı

Ege İhracatçı Birliği’nin ocak sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda YABİSAK-Yazılım ve Enformatik Sanayicileri Kümelenme Derneği Umumi Heyet Başkanı Dr. Faruk Güler, “Dijital Inkılap ve dördüncü sanayi devrimi, tüketici alışkanlıklarını, iz ve hizmetler başta girmek için kamu değerler zincirini her güzeşte devir mütezayit hızda değiştirdiği kadar, rekabetin kurallarını de baştan yazıyor. Görüyoruz ki dijital transformasyon, çağımızda herhangi bir anlamda asıl hareket ve stratejik benzeri bahis haline gelmiş durumda. Yaşanan bu iri dönüşümün özünde inovasyon, yeni hisse senedi modelleri ve uygulayım bilimi olmakla birlikte, tam bu etkileşimin merkezinde yazılım tabanlı rekabetçi avantaj saha alıyor” açıklamasını yaptı.

Dünyanın sunma iri 10 şirketinin 5’i yazılım odaklı

Güler 2000’bile, etraf değeri sunma erdemli küresel şirketler ortada çıktı petrol, reçete, para ve buna benzer ayrımlı sektörlerde vadi alan şirketler öne çıkarken, evvel onda elden benzeri uygulayım bilimi şirketi Microsoft’un bulunduğunu anımsattı ve ekledi:

Günümüzde ise dünyanın sunu iri 10 şirketinin yedisi teknoloji firmalarından oluşuyor (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook, Alibaba ve Tencent). Bu devler incelendiğinde beşi neredeyse ağız ağıza yazılım odaklı iken, üç firmanın ise yakaladığı kompetitif üstünlükte yazılımın nazik öneme sahip olduğunu görüyoruz. Mevki yerine teferruatlı yıllardır artarak devam fail teknokent yatırımları, Ar-Ge, inovasyon teşvikleri ve hür teşebbüs startup hisse senedi birlikleri ile büyüyen aynı girişimcilik ekosistemine sahibiz.

‘Global yazılım ekosisteminde hak ettiğimiz payı alabilmiş değiliz’

Faruk Güler, “Fakat küresel yazılım ekosisteminde adalet ettiğimiz payı daha alabilmiş durumda değiliz. Bugün burada toplanmamızın de nedeni olan; aracısız bilişime odaklanmış bindi ve teşviklerle, yazılım ekosisteminin perçinlemek üzere konkre adımlar atıldığını çekmek berenarı cesurluk vericidir. Yazılım ekosisteminin gelişmesine müteveccih atılacak herhangi bir adımın, ülkemizin yazılım yayın ve hizmet üretiminde elan bilinir olmasına ve ihracatının artmasına yardım sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Sektörün ihtiyaç duyduğu gelişim gücüne erişimi, en elzem sorundur’

2021’mağara başında İzmir’bile, önde gelen kurumlar, şirketler ve üniversiteler ile alay malay güdük adı YABİSAK olan Yazılım ve Enformatik Sanayicileri Kümelenme Derneği’ni kurulduğunu anlatan Güler, şunları kaydetti:

YABİSAK, İzmir’in akıbet yıllarda inovasyon, girişimcilik, Ar-Ge ve endüstri 4.0 alanlarında kaydettiği başarıyı elan da yükseltmek ve kenti yazılım ve enformatik sektöründen yerel ve yabancı firmaların kümelendiği ayrımsız çekim eşkâl haline getirmek için müesses aynı dernektir. YABİSAK yerine teşrikimesai fırsatlarının geliştirilmesi, terbiye ve istihdam olanaklarının artırılması, finansmana ulaşım, uluslararası pazarlara sağ açıklık ve altyapının geliştirilmesi üzere birçok başlıkta üyelerimize ve cemi sektöre bakım yöneltmek amacıyla icraat yürütmekteyiz. Üniversitelerle işbirliği içre sektöre olgun gelişim gücü kazandırmaya yönelik bir proje üzerinde çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz kim, bu bölüm insan odaklı gelişen bir kısım. Sektörün gerekseme duyduğu aksiyon gücüne erişimi, yeryüzü elzem sorundur.

Hizmet ihracatında 10 bilyon dolarlık artış

Bakım İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Fatih Özer, “Eksiksiz ast sektörlerimiz desteklerden faydalanıyor. Bakım ihracatımızda 10 bilyon dolarlık artma var. Güzeşte yıl 58,1 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Ülke ekonomisine 25 bilyon dolarlık ulama sağladık. Yazılım ve enformatik ihracatı bütün sektörlere irtibat ediyor” diye konuştu.

‘2021’i yüzde 61 büyümeyle 58 milyar dolarlık ihracatla kapattık’

Bakım İhracatçıları Birliği Yazılım ve Bilişim Alt Kurul Başbuğ Yardımcısı Akış Sertcan, “Hizmet sektörleri önemli bir düzlük. 2021 yılını yüzde 61 büyümeyle 58 bilyon dolarlık ihracatla kapattık. 25 milyar dolarlık hizmet ticareti ilavesi vererek talih ekonomisine nazik ulama sağladık. Hizmet ihracatını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yazılım ihracatımız güzeşte yıl yüzde 20 artışla 2,5 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemde 15 milyar dolara ulaştırmak hedefindeyiz. 2025 yılında 110 bilyon dolarlık bakım ihracatına algı hedefindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Enformatik Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı

Tecim Bakanlığı Arsıulusal Bakım Ticareti Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, “Hizmet ihracatında destek kalemlerini artırdık. Turquality’i düzeltilmiş ettik. Bilişim sektörüne Türkiye Enformatik Sektörünün Uluslararasılaşması ve e-Turquality Bilişimin Yıldızları başlığında ayrıksı bir bindi mekanizması paketi yaptık. 44 destek kaleminden oluşuyor” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan adlar

Ticaret Bakanlığı Bilişim Sektörü Destekleri Brifing Toplantısı Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı detayları, Bakım İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Fatih Özer, YABİSAK-Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Biriktirim Derneği Umumi Heyet Başkanı Dr. Faruk Güler, Tecim Bakanlığı Arsıulusal Bakım Ticareti Umumi Müdürü Emre Orhan Öztelli, Hizmet İhracatçıları Birliği Yazılım ve Bilişim Encümen Başbuğ Yardımcısı Atak Sertcan’ın açılış konuşmalarıyla Veli İhracatçı Birliği’nin karı sahipliğinde yapıldı.

Ticaret Bakanlığı Arsıulusal Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Kat Başkanı Hürol Karlı ise Bakım Destekleriyle ilgili brifing sunumu yaptı.

Murahhas firmaların ciddi ilgisini çekici güruh, mufassal süren soru- yanıt oturumunun ardından, birebir tanışma ve networking etkinliği ile bitti.

Yazılım ihracatında maksat büyüdü

HAVELSAN’ın milli yazılımı ilk defa ayrımsız tatbikatta kullanıldı!

Ticaret Bakanlığı’ndan yazılım ve baziçe ihracatına bindi paketi

Türkiye’nin yazılım ekosistemi güçleniyor

SİBERAY’dan ‘fidyeci yazılım’ uyarısı

Share: