‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ İrfan kankızıl pehlivanlar için 67 yıldır kispet dikiyor

‘Faal İnsan Hazinesi’ İrfan dirayetli pehlivanlar üzere 67 yıldır kispet dikiyor

Efsane pehlivanların ‘yaşayan hazine’ kispet ustası 67 yıldır kispet dikiyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Biga ilçesinde 13 yaşında şakirt olarak başladığı kispet dikim mesleğini 67 yıldır sürdüren İrfan Atmaca (80), kestirmece 16 bin kispet dikti. İrfan ustanın ahali yapımı kispetlerini giyen pehlivanlardan 4’ü değerli tümsekli almayı başardı. Bigalı Kispet ustası İrfan Şahin, Ekin ve Turizm Bakanlığı tarafından Mürekkep Uluslar Eğitim, Haber ve Ekin Örgütü’nün 2012 yılında Konkre Sıfır Firez Mirası Kıvrak İnsan Hazinesi seçildi.

Çanakkale’nin Biga ilçesine merbut Eğridere köyünde 1942 yılında doğan İrfan Delicesine, 13 yaşında Mustafa ustanın yanına kispet dikimi amacıyla şakirt kendisine girdi. Mustafa idareci ile bu arada Türk ata sporu semiz güreşin pehlivanlarına kispet diken İrfan Atmaca, 1967 yılında ustası hayatını kaybedince 25 yaşında kispet ustası oldu. Yaklaşık 16 bin kispet dikti. İrfan ustanın ahali yapımı kispetlerini giyen pehlivanlardan 4’ü zer tümsekli almayı başardı. İrfan Delimsirek, halen mesleği özne Samsunlu Amaç Kesen, Bigalı Mehmet Derse ve Manisalı Tasavvur Boncuk’u yetiştirip, mesleğin devamını sağladı. Bigalı Kispet Ustası İrfan Delice, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Birleşmiş Uluslar Eğitim Bilimi, Malumat ve Firez Örgütü’nün 2012 yılında Somut Olmayan Kültür Mirası Zihayat İnsan Hazinesi seçildi.

Kispet sanatına 13 yaşında başladığını tamlayan kispet ustası İrfan Delimsirek, “67 yıldır bu meslek içindeyim. Şakirt adına başladığım Mustafa ustamın yanında bu kispet işi haddinden fazla hoşuma gitti. Benim ustam hayvanlara yularlar, eğerler yapıyordu. O zamanların alp pehlivanları İbrahim Karabacak Mehmet Şanlı Yalaka, Kör Sezai, Ordulu Mustafa, Kara Ali kispetlerini yaptırmak amacıyla geliyorlardı. Köle kispetlerini tamirat ediyordum. Amma canı ilgiyle bu işi yapıyordum. Askere gidip geldikten sonraları ustamın yanı sıra başladım. Bu mesleğe dünyalık oldum. Ustan bilcümle işleri bana bıraktı. Ustam 1967 yılında irtihal etti. Türkiye’üstelik iki modül kispet ustası vardı. Benzeri tanesi İstanbullu Hidayet çevrimli, diğeri ise Bigalı Mustafa Ustaydı. Hidayet kankızıl de memat edince, 26 yaşında Türkiye’da tek olarak kaldım. Bilcümle kahraman pehlivanlar ama ustam haddinden fazla gençsin, bizi sahipsiz, bekâr salıverme dediler. Allah bana bati kuvvet verdi. Bu kahraman pehlivanları ne öksüz, hangi de boydak bıraktım. ve yiğit pehlivanlardan çokça utanmak ve sevgi gördüm. Bugüne kadar tahminî 16 bine yakın kispet diktim. 4 tane altın kemer sahibi olan yiğit pehlivanların kispetini rekzetmek bana kader oldu. UNESCO’dan geldiler. Sen bu mesleği 50-55 yıl yapmışsın. Dosya hazırlandı. Sonrasında Firez ve Turizm Bakanlığı’nın Mürekkep Uluslar Yetişek, Bilgelik ve Hars Örgütü’nün 2012 yılında Konkre Olmayan Hars Mirası Güçlü İnsan Hazinesi seçildim. Bu deri kokusunu almadan duramıyorum. 67 yıldır bu mesleği yapıyorum. Merhum Süleyman Demirel, Turgut Özal’a bedenine göre kispet yaptım. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan Başvekil iken kendisine kispet yaptım. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl Biga’ya geldiğinde de2, Biga Şehremaneti Başkanımız Bülent Erdoğan, İrfan abi Cumhurbaşkanımıza yegâne kispet hediye edelim dedi. Namına bedenine göre kispet ihsan ettim. Bağımlı verilen bu kispetlerin bütünü müzede kispetlerin üzerinde Biga yazıyor. Çanakkale’yi, Biga’yı arz gür şekilde tanıtıyoruz. Birçok bölgelerde bu kahraman pehlivanları kispetsiz, garip bırakmadık. Allah nasip ederse de bırakmayacağız” dedi.

Share: