‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ İrfan idareci pehlivanlar için 67 yıldır kispet dikiyor

‘Ruhlu İnsan Hazinesi’ İrfan çevrimli pehlivanlar üzere 67 yıldır kispet dikiyor

Efsane pehlivanların ‘yaşayan hazine’ kispet ustası 67 yıldır kispet dikiyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Biga ilçesinde 13 yaşında şakirt adına başladığı kispet dikim mesleğini 67 yıldır sürdüren İrfan Delicesine (80), yaklaşık 16 bin kispet dikti. İrfan ustanın el yapımı kispetlerini giyen pehlivanlardan 4’ü değerli kemer almayı başardı. Bigalı Kispet ustası İrfan Delimsirek, Firez ve Turizm Bakanlığı tarafından Mürekkep Milletler Yetişek, Bilgelik ve Kültür Örgütü’nün 2012 yılında Somut Olmayan Hars Mirası Diri İnsan Hazinesi seçildi.

Çanakkale’nin Biga ilçesine vabeste Eğridere köyünde 1942 yılında doğan İrfan Delimsirek, 13 yaşında Mustafa ustanın yanına kispet dikimi için şakirt adına girdi. Mustafa kankızıl ile beraber Türk dede sporu yağlı güreşin pehlivanlarına kispet diken İrfan Delimsirek, 1967 yılında ustası hayatını kaybedince 25 yaşında kispet ustası oldu. Kestirmece 16 bin kispet dikti. İrfan ustanın el yapımı kispetlerini giyen pehlivanlardan 4’ü değerli tümsekli almayı başardı. İrfan Atmaca, halen mesleği özne Samsunlu Uğur Kesen, Bigalı Mehmet Derse ve Manisalı Uğur Boncuk’u yetiştirip, mesleğin devamını sağladı. Bigalı Kispet Ustası İrfan Şahin, Firez ve Turizm Bakanlığı’nın Birleşmiş Milel Terbiye, Bilgi ve Ekin Örgütü’nün 2012 yılında Somut Sıfır Firez Mirası Kıpırdak İnsan Hazinesi seçildi.

Kispet sanatına 13 yaşında başladığını belirten kispet ustası İrfan Delimsirek, “67 yıldır bu meslek içindeyim. Şakirt olarak başladığım Mustafa ustamın yanında bu kispet işi çok hoşuma gitti. Benim ustam hayvanlara yularlar, eğerler yapıyordu. O zamanların alp pehlivanları İbrahim Karabacak Mehmet Mürtefi Yağcı, Görmez Sezai, Ordulu Mustafa, Yağız Ali kispetlerini yaptırmak için geliyorlardı. Bende kispetlerini tamir ediyordum. Amma canı gönülden bu işi yapıyordum. Askere gidip geldikten sonraları ustamın beraberinde başladım. Bu mesleğe para oldum. Ustan bütün işleri bana bıraktı. Ustam 1967 yılında irtihal etti. Türkiye’bile iki kesim kispet ustası vardı. Aynı tanesi İstanbullu Hidayet idareci, gayr ise Bigalı Mustafa Ustaydı. Hidayet yordamlı bile memat edince, 26 yaşında Türkiye’birlikte tek adına kaldım. Bilcümle alp pehlivanlar ama ustam çok gençsin, bizi öksüz, bekâr salıverme dediler. Allah bana gösterişli bukağılık verdi. Bu kahraman pehlivanları hangi kimsesiz, ne birlikte bekâr bıraktım. ve yiğit pehlivanlardan çokça tırsmak ve bağlılık gördüm. Bugüne büyüklüğünde kısaca 16 bine mümasil kispet diktim. 4 tane değerli tümsekli sahibi olan alp pehlivanların kispetini dikmek bana şans oldu. UNESCO’dan geldiler. Sen bu mesleği 50-55 yıl yapmışsın. Dosya hazırlandı. Sonrasında Hars ve Turizm Bakanlığı’nın Konfedere Milel Eğitim Bilimi, Olgun ve Kültür Örgütü’nün 2012 yılında Somut Sıfır Firez Mirası Dinç İnsan Hazinesi seçildim. Bu deri kokusunu almadan duramıyorum. 67 yıldır bu mesleği yapıyorum. Rahmetlik Süleyman Demirel, Turgut Özal’a bedenine göre kispet yaptım. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan Başvekil iken kendisine kispet yaptım. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl Biga’ya geldiğinde de2, Biga Şehremaneti Başkanımız Bülent Erdoğan, İrfan abi Cumhurbaşkanımıza bir tane kispet bergüzar edelim dedi. Namına bedenine bakarak kispet bergüzar ettim. Bağımlı verilen bu kispetlerin bütünü müzede kispetlerin üzerinde Biga yazıyor. Çanakkale’yi, Biga’yı bildirme gani şekilde tanıtıyoruz. Bir Nice bölgelerde bu alp pehlivanları kispetsiz, fakir bırakmadık. Cenabıhak kader ederse bile bırakmayacağız” dedi.

Share: