Yardım çalışmalarına katılan belediye başkanı özlük ilçesinde deprem önlemlerini artıracak

Kahramanmaraş merkezli, “asrın felaketi” kendisine nitelenen depremlerin peşi sıra arama kurtarma çalışmalarına gelmek amacıyla bölgeye revan Çankırı’nın Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör, gerileme altından 35 canın kurtarılmasına yardımcı olan ekipte saha aldı.

Ömer Güngör, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın koordinatör ilbay olduğu Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesi ile Elbistan ve Adıyaman’ın Besni ilçesinde taharri kurtarma çalışmalarına katıldı.

Güngör, AA muhabirine, İstanbul’de ayrımsız toplantıda olduğunu, zelzele sonrası bölgeye akıntı ettiğini ve araçtan iner inmez arama istirdat ekiplerine karışma olduklarını anlattı.

Felaketin çokça şişman olduğuna meni kıymetiharbiye Güngör, Türk ve ecnebi arama istirdat ekipleriyle 34 kişiyi gerileme altından çıkardıklarını belirtti.

Çocuğun ilk isteği Afrika’daki çocukların azık ihtiyacının karşılanması olmuş

Çankırı, Eldivan ve Yapraklı belediye ekipleri yerine depremin yedinci haset Adıyaman’ın Besni ilçesinde Vazıh Apartmanı enkazından depremin 145’nci saatinde 11 yaşındaki Eş Güllü’yü kurtardıklarını ve o anları unutamadığını dile getiren Güngör, şöyle devam etti:

“Kadın kızımız bire bir mucizeydi bizim için. Tığ o binadan kestirmece yetmiş ceset çıkarmıştık dört dönüş içre. Bize sunulan o binada oturan kişilerden aldığımız teyitlerle birlikte dört cesedimiz daha vardı enkazın altında. Cenabıhak var evet, biz o dört cesedi elan çıkarıp ayrımsız ayrıksı enkaza terk etmek üzere savaş veriyorduk. Biz enkazın altından deli dolu çıkaramasak dahi enkaz altındaki vatandaşımızı eğin bütünlüğüyle çıkartmak için bir cidal içindeydik. O yüzden alıngan çalışıyorduk. Cerrah arkadaşımızın dikkatiyle birlikte enkazda bulduğumuz kalorifer peteğini alalım dedik. Onu aldıktan bilahare Karı kızımız bize oradan ahali salladı. Bittabi o anın verdiği kasırga, bahtiyarlık inanın tarif edilecek kadar değil… Eş kızımızın bizden evvel isteği Afrika’daki kardeşlerine akarsu ve kemirmek ikramı yapılması oldu.”

Arama kurtarma çalışmalarında bir nice mucizeye şahitlik ettiklerini rapor eden Güngör, şunları söyledi:

“Kriz altındaki çocuklarının çıkarılmasıyla ait bizlere destek veren, enkazın altındaki ayrımsız babanın icabında bacağımı değişmez amma benden sonra derakap evlatlarımı çıkarın dediğine bile şehadet ettik tığ. Elbistan’da Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencilerinden Gayrı Yılmayan kardeşimizle kestirmece 10 saat konuştuk enkazın altında. İspanyol tıpkı ekiple çalışıldı. Kendisi diyetisyenlik okuduğu için hıfzıssıhha bile vardı. Annesinin nabzını kontrol ettiğini annesinin nabzının atmadığını söyledi. ‘Annemi kaybettim’ dedi. ‘Ablam taraf odada üzerinde bire bir gerileme var, benim ortamım uygun fakat ablam benim kadar şanslı değil’ dedi. Orada 14 saatlik aynı mesai sonrasında ablası Berivan arkadaşımızı sağ salim çıkardık fakat depremin 72’nci saati Değişik ve annesini maatteessüf kaybettik.”

“anbean bizim dahi başımıza gelebilir”

Yapraklı Belediyesi olarak meclis toplantılarını temas ayın önce cuma namazı haset gerçekleştirdiklerini, mart ayının önce cuma günü de mecliste gördüklerini, yaşadıklarını anlatacaklarını nâkil Güngör, şunları kaydetti:

“İmar üzerine, intaç konusunda alınabilecek tedbirler üzerine birden meclisimizle beraber kararlar alacağız, sonuçta bizim ilimiz de fay hattı üzerinde. Bugün oralara gelmiş tür bu sarsıntı ama erte evet bile bu geceleyin Çankırı’yı vurmayacağı da sonuçta kemiksiz değil. her an bizim bile başımıza gelebilir. Ego orada fahri birçok arkadaşımın çabasına tanıklık ettim. Gönüllülük amenna ama alet edevat olmadığı zaman el gücü da tıpkısı yere büyüklüğünde oluyor. O yüzden bir dakika önce noksan olan, gördüğümüz gelişim makineleri, ilk yardım, kurtarma çalışmalarında makbul aygıt edevat olsun eksiklerimizi tamamlayıp bizler de ilçe kendisine hazır hale geleceğiz.”

Share: