Yaraları soldurmak üzere 4 nala koştular

Kahramanmaraş merkezli tahripkâr depremlerin ardından Diyarbakır’bile depremzede çocuklara Türkiye Jokey Kulübü (TJK), maneviyat verebilmek için Pony Club tırını gönderdi. Böylecene çocukların beygir binerek hareket travmasını gidermesi amaçlanıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden sonradan yaraları bürümek için destekte bulunan Türkiye Jokey Kulübü, depremin torunlar üstünde oluşturduğu travmayı tıpkı nebze olsun giderebilmek üzere At’la Tedavi ekibiyle Pony Club tırını sarsıntı bölgelerinde Diyarbakır’a de yolladı. Diyarbakır Selahattin Eyyubi Cesaret Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Öğrenci Yurdunda artan depremzedeler, atlama beygiri binmenin keyfini yaşadı, çocuklara hediyeler verildi.

Afet bölgesini havi etkinlik programı, hafta başında Osmaniye’da başladı. Diyarbakır’da bitmeme eden etkinlikte Pony Club atla terapiye ilişik adına boyama, oyunlar, puzzle, seyir etkinlikleri üstelik düzenlendi.

Türkiye Jokey Kulübü Elazığ Hipodrom Müdürü Mehmet Demirçelik, Pony Clup tırları ile yer sarsıntısı bölgelerini gezerek çocuklara maneviyat verdiklerini söyledi.

Demirçelik, “Tekmil milletimize önceki olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin geçmiş saatlerinden itibaren TJK adına alandaydık. Ekincilik ve Orman Bakanlığımız ile birlikte yaraları beraber sarmaya çalışıyoruz. Depremden kısa bire bir süre sonradan çocuklarımızın yaralarını sarmak amacıyla Pony Clup tırlarımızla birlikte yola çıktık. Hareket bölgelerinde ayrı ayrı lokasyonlarda çocuklarımızı ata bindirerek yer sarsıntısı travmalarından çıkmalarına destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye Jokey Kulübü Apranti Yetişek Merkezi Müdür Yardımcısı Ehlivukuf Ruhiyatçı Bercis Merdanoğlu, atla terapinin çocuklar için ruhsal destek olduğunu ifade etti.

Deprem bölgesindeki çocukların at binmeleriyle alay malay yüzlerindeki ifadelerin değiştiğini tamlayan Merdanoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye Jokey Kulübünün sosyal sıklet projelerinden biri olan atla sağaltım, Pony Clup tırlarıyla gelişigüzel depremden etkilenen illeri geziyor. Depremden etkilenen çocuklarımızın hele psikolojik adına da hayatlarına katkıda mevcut olmak istedik. Çocukların psikolojilerini bire bir nebze üstelik olsun tashih etmek amaçlı iklim ülke gezmekteyiz. Çocuklarımıza atlama beygiri ile tedavi çokça önemlidir. Çocuklarımızda atla sağaltım ile ilgili gördüğümüz şeyler, onların avlu ile ilgilendiren rabıt kurmalarını nail olmak ve emin bildirişim kurmalarını sağlamasında müfit olmaktadır. Çocukların vücudunda oluşan psikosomatik bozukluklarına biraz üstelik olsun fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Sağaltım atımız ve sağaltım ekibimizle gelişigüzel Diyarbakır’dayız. Çocukların bu dönemde henüz fazla içlerine kapandığını görmekteyiz. Sarsıntı bölgelerinde bir şeyleri gözlemlerdik. Çocukların bu sorununa çözüm nail olmak gayeli biz birlikte sahaya indik. Ayrıntılar atın vücudunu hissetmeye başlayınca, kendi vücudunu dahi hisseder. Çocukların ruhsal sorunlarına katkıda bulunuyoruz.” – DİYARBAKIR

Share: