YANLIŞSIZ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı İleri, Blokzincir İstanbul Programı’nda konuştu

YANLIŞSIZ Tümen Genel Başbuğ Yardımcısı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, merkeziyetsiz, transparan ve tehlikesiz bilgi tabanları arz etmek üzere düşünülmüş yeni teknoloji yardımıyla, yeni benzeri cesaret yapısının yapı edilebileceğini belirterek, “Birçok ticari işlem, artık uzlaştırıcı kurumlara lüzumlu kalmadan, aracısız yakınlar arasında, güvenli ve şeffaf tıpkı şekilde gerçekleşebilecek ve vasıta altına alınabilecek.” dedi.

İleri, AK Tümen Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığınca İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda planlı Blokzincir İstanbul Programı’nda konuştu.

Programa, dünyanın muhtelif coğrafyalarından gelen ve değme biri blokzincir teknolojileri alanında ehlihibre isimlerin katıldığını tabir eden İleri, katılımcılarla gelişigüzel bu teknolojiyi ve özellikle genel ağ yapısında acun çapında tetikleyebileceği yetişkin dönüşümü, bu dönüşümün değişik sektörlerde sebep olabileceği köklü değişiklikleri, sürecin beklenen regülatif boyutlarını ve Türkiye Yüzyılı amacında yürüyen mutluluk için hangi rapor ettiğini konuşacaklarını anlattı.

Dijital tahavvül sürecini ve bu sürecin etkilerini değişik platformlarda konuştuklarını, özellikle Türkiye’nin bu alanlardaki atılımlarını değerlendirdiklerini dile getiren İleri, 1990’ların başından itibaren derhâl hayata giren internet ve sayısal bildirişim teknolojileri ve bu teknolojilerle adeta bir eşgüdüm içerisinde, bireşimli zeka, nesnelerin interneti, endişe enformatik, bilgi bilimi üzere alanlarda teknolojik atılımların hayata geçtiğini kaydetti.

İleri, 2008’den itibaren, aheste şekilde hayata giren, önceleri bundan sonra saklı yazı paralarla anılan ancak kullanma alanı haddinden fazla daha açık imkanlar sağlayacak blokzincir teknolojilerinin, adamlık üzere global ticarette, mali sistemde, aksiyon yaşamında antrparantez kerem işleyiş ve ilişkilerinde esaslı değişiklikleri tetikleme potansiyeline eş olduğunu vurguladı.

SELIM Öğür Umumi Komutan Yardımcısı İleri, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkeziyetsiz, saydam ve tehlikesiz veri tabanları arz etmek üzere mutasavver bu yıpranmamış uygulayım bilimi yardımıyla bakir ayrımsız güven yapısı kasılma edilebilecek. Birçok ticari muamele, daha çok uzlaştırıcı kurumlara icap kalmadan, doğrudan ortalık ortada, emin ve belirgin ayrımsız şekilde gerçekleşebilecek ve araç altına alınabilecek. Tedbir zincirinden esenlik sektörüne, imalat sanayisine, bilim yönetimine eskimemiş aynı dönüş getirecek. Belki da seçkin şeyden önemlisi genel ağ yapısı güçlenecek ve daha emniyetli tıpkı hale ati, yeni ve elan emniyetli teknolojik imkanlar ortaya çıkma.”

“Dokunaklı bire bir yerlilik ve millilik oranı yakalandı”

Ömer İleri, sabık tahminî 20 yılda, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde milli uygulayım bilimi hamlesi ve müzahir programlarla Türkiye’nin sayısal ekosisteminin yapıtaşlarının inceden inceye yerlerine yerleştirildiğini ve ülkenin bu alanlarda önderlik konumuna vürut istikametinde heybetli mesafe aldığını ifade etti.

Artık defans sanayisinden uydu teknolojileri ve elektrikli otomobile kadar geniş yelpazede bunaltıcı bir yerlilik ve millilik oranı yakalandığına bel eden İleri, “Geldiğimiz noktada Türkiye Yüzyılına hazırlandığımız bu süreçte hele defans sanayisinde yakaladığımız ivmeyi eskimemiş oluşan alanlara ve mecralara emmek, bu alanlarda uygulayım bilimi geliştirmenin üstelik ötesinde bize, medeniyetimize, dirim biçimimize saf kavramlar, aksiyon modelleri ve ürünler niyet etmek gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan’ın ortaya koyduğu “Henüz adaletli bir acun” vizyonunun, henüz adaletli uygulayım bilimi platformlarıyla sürdürülebilir olacağını vurgulayan İleri, ferah tasarlanmayan teknolojinin ancak müsavatsızlık getireceğini, bunun güncel örneklerini üstelik lüzum ulus lüzum acun kendisine hoşgörülü aynı şekilde süregelen dezenformasyonla savaşım etme noktasında yaşadıklarını düşündüğünü belirtti.

“Milletimizin bu atılımı gerçekleştirebilmesi, ‘Dijital Seferberlik’ ikliminde akıntı etmesine bağlıdır”

YANLIŞSIZ Parti’li İleri, blokzincir teknolojilerine ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Blokzincir teknolojileri küresel olarak ticaret süreçlerini ve interneti kökleşmiş değiştirebilir. Bu kırılım noktası, Türkiye Yüzyılı amacında, kuşkusuz milletimize yenilikçi potansiyelini elde etmek anlamında yüce fırsatlar sunabilecektir. Türkiye’miz gailesiz can yapısı, yenilikçi aksiyon kültürü, geçtiğimiz 20 yılda hayata geçirmiş olduğu sayısal altyapısı ile bu süreçte dünyaya yenilikçi ve özgün tasarımlar kazandırmaya hazırdır. Milletimizin bu atılımı gerçekleştirebilmesi, pekâlâ milleti ve devletiyle, yasamasıyla yürütmesiyle, Teknofest kuşağı genciyle ve yaşlısıyla, yekpare toplumumuzun bir ‘Dijital Seferberlik’ ikliminde akıntı etmesine bağlıdır.”

Ömer İleri, programda, Irak Doğu, Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Şark coğrafyalarından davet ettikleri, alanında etken konuşmacılar ile akademisyenleri, kurumların üst düzey yöneticilerini, devir temsilcilerini ve blokzincir teknolojilerine ikbal vermiş darülfünun kulüplerini buluşturduklarını aktardı.

Share: